Burdur yöresi erozyon kontrolü hizmetlerinin değerinin belirlenmesi
Determining the value of erosion control services at Burdur region
- Tez No: 442718
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Burdur yöresinde görülen erozyonun olumsuz etkilerinin azaltılması için kurulacak ormanın, başta insan sağlığı olmak üzere, toprak kaybının önlenmesi, sel riskinin azaltılması, baraj ömrünün uzatılması ve kaliteli kaynak suyuna erişimin artırılması gibi dolaylı bazı faydalarının değerlerini belirlemek ve bu değerler yardımıyla erozyon kontrolüne ilişkin stratejileri geliştirmeye yardımcı veri üretmek amacı ile hazırlanmıştır. Burdur yöresi erozyon kontrol hizmetinin ekonomik değerinin tahmin edilmesi amacıyla çalışmada Koşullu Değer Belirleme Yönteminden faydalanılmıştır. Erozyon kontrolü hizmeti ile ilgili veriler, Koşullu Değer Belirleme Yöntemine ilişkin anket çalışması ile toplanmıştır. Toplanan veriler ile ilgili analizler ise, Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi 20.0 ve Microsoft Ofis Excel programı vasıtası ile ki-kare testi, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada, sıfır ödeme eğilimlerinin de dahil edildiği ödeme eğilimi analizlerinde yıllık ortalama ödeme eğilimi (tüketici rantı) hane halkı başına 17,12 TL ve Toplam tüketici rantı veya yıllık toplam ekonomik değer ise, 1.252.907,68 TL olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, prepared by the purpose of, that the forest will be established for reduction negative effects of following the Burdur region erosion, to determine the values of some indirect benefits such as; especially to human health, prevent the loss of soil, reducing flood risk, extending the life of the dam and increasing access to high-quality spring water and supporting the development of strategies to generate data relating to erosion control by using these values. In this study has benefited from the Contingent Valuation Method, in order to estimate the economic value of erosion control services of Burdur region. Data on erosion control service, are collected by the survey for the Contingent Valuation Method. The analyzes on the collected data, by means of chi-square test was performed using correlation analysis and regression analysis methods with the Statistical Package for Social Sciences 20.0 and Microsoft Office Excel program. In this research, the average annual pay trend analysis of trends in pay to be included in the zero payment trends (consumer surplus) 17.12 per household TL and total consumer surplus or the total annual economic value, TL 1,252,907.68 was estimated.