Yıldız koşnili (Ceroplastes floridensis Comstok)'nin greyfurt ve portakal üzerinde popülasyon gelişmesi
Population growth of Ceroplastes floridensis Comstok on grapefruit and orange
  1. Tez No: 442740
  2. Yazar: ESRA ESERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada 2015 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü) turunçgil bahçesinde bulunan Altıntop Marshseedless ile Portakal Valencia ve Yafa çeşitleri üzerinde yıldız koşnili (Ceroplastes floridensis Comstok)'nin popülasyon gelişmesi incelenmiştir. Her turunçgil çeşidinin bulunduğu bahçelerden rastgele seçilen ağaçlardan, her parsel için 100 adet yaprak örneği ile 20 cm uzunluğunda 10 adet sürgün örnekleri alınmıştır. Laboratuvara getirilen yaprak ve sürgün örnekleri mikroskop altında incelenmiştir. Örneklerde bulunan yıldızkoşnilinin nimf ve ergin sayıları biyolojik dönemlerine göre kaydedilmiştir. Sayımlarda bireylerin canlı, ölü ve parazitli olma durumları dikkate alınmıştır. Ayrıca her bir çeşidin bulunduğu parsele 2'şer adet sarı yapışkan tuzak asılmış ve doğal düşmanlar incelenmiştir. Yıldız koşnilinin avcılarının belirlenmesi ve popülasyon değişimlerinin izlenmesi için örnekleme bahçelerinde silkme yöntemi kullanılmıştır. Toplanan avcıların tüm bireyleri teşhis edilerek koleksiyona dâhil edilmiştir. Avcılar içerisinde en yoğun olarak Chilocorus bipustulatus Linnaeus bireylerine rastlanmıştır. Sarı yapışkan tuzaklarda ise parazitoit olarak Coccophagus scutellaris Dalman saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Population growth of Ceroplastes floridensis Comstok on Marshseedless species of grapefruit, Valencia and Jaffa species of orange in citrus orchard of Batı Akdeniz Agricultural Research Institute that belongs to Ministry of Food, Agriculture and Livestock, were investigated in this paper, in 2015. Ten twig samples that is 20 cm length and 100 leaf samples of each parcel which was randomly selected in the citrus orchard that has all citrus species, were taken. Leaf and twig samples that was brought to the laboratory were examined under microscope. Numbers of both present nymph and adult Ceroplastes floridensis Comstok were recorded according to biologic stagesin the counting, each of alive, death and parasitized individuals were considered. Moreover, two adhesive yellow traps for each parcels were put into the parcels in which each species exist and natural enemies were viewed. Beating tecnique was used for determination of Ceroplastes floridensis Comstok predators and observation of population change in the sample orchards. Each of collected predators were included to the collection, being identified. Chilocorus bipustulatus Linnaeus species was the most encountered one in the predators. Coccophagus scutellaris Dalman was detected as parasitoid on yellow adhesive traps.