Isparta Orman Bölge Müdürlüğü doğal Akdeniz defnesi (Laurus nobilis L.) popülasyonlarında yaprak özellikleri ve verimi
Yield and characteristics of leaf in bay laurel (Laurus nobilis L.) populations of Isparta Forest District
- Tez No: 442766
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Akdeniz Defnesi'nin (Laurus nobilis L.) bazı büyüme (boy, çap ve taç çapı) ve yaprak özellikleri (boyut, sayı ve ağırlık) üzerine gerçekleştirilen bu yüksek lisans tez çalışmasında, özellikler bakımından popülasyon içi ve popülasyonlar arası farklılıklar ile özellikler arası ilişkiler araştırılmıştır. Popülasyonlarda ortalama ağaç boyu, göğüs yüksekliği çapı, dip çap ve taç çapı değerleri sırasıyla 5.9 m, 7.36 cm, 9.94 cm ve 3.51 m'dir. Popülasyonlarda ortalama yaprak boyu ve yaprak eni sırasıyla 7.99 cm ve 3.28 cm bulunurken; yaprak sayısı 5265 adettir. Yaprakların nem içeriği popülasyonlarda %28.57, Eğirdir popülasyonunda %30.87, Bucak popülasyonlarında ise %27.34 ve %27.12 bulunmuştur. Popülasyonların genelinde ortalama 2.46 kg/birey olan yaş yaprak ağırlığı, kuruyunca 1.71 kg/birey'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Some growth (height, stem diameters and crown diameter) and leaf characteristics (size, number and weight) of Bay laurel (Laurus nobilis L.) were investigated in the master thesis. Variations and relations among characteristics were also studied for the populations. Averages of tree height, diameters at breast height and base, and crown diameter were 5.9 m, 7.36 cm, 9.94 cm and 3.51 m in the polled populations, respectively. Averages of leaf length and width, and number of leaf were 7.99 cm, 3.28 cm, and 5265 in the populations, respectively. Moisture content of leaf was 28.57% in polled populations, while it was 30.87% in Egirdir population, 27.34% and 27.12% in Bucak populations. Leaf weight of individual tree decreased from 2.46 kg to 1.71 kg after dried.