Gölbaşı (Isparta) damar tipi as cevherleşmesinin iz element ve kararlı izotop jeokimyası özelliklerinin incelenmesi
Investigation of trace element and stable isotope geochemistry features of Golbasi (Isparta) vein type arsenice ore
  1. Tez No: 442777
  2. Yazar: SHOKROLLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gölbaşı arsenik mineralizasyonu; Eosen yaşlı ve fliş karakterli Isparta formasyonu içerisinde, yaklaşık K-G doğrultulu bir fay boyunca 1-2 m kalınlığında ve 38 m uzunluğunda bir ana damar ve onun çevresinde gelişmiş ağsal damarlar (1-50 cm kalınlığında) şeklinde bulunur. Çalışma alanında damarlar başlıca iri taneli kalsit, realgar, barit, orpiment ve piritten oluşan bir mineral parajenezine sahiptir. Arsenik damarlarının, Pliyosen yaşlı trakiandezit-latit bileşimli ve Gölcük volkanizmasını da oluşturan mağmatik faaliyete bağlı epitermal bir cevherleşme olduğu önceki yayınlardan bilinmektedir.. Realgar örneklerinin (34S) izotop değerleri %0 -1.28 ve %0 2.31 arasında değişim gösterirken, ortalama %0 -0.019 değerindedir.. Cevherleşmenin barit örneklerinin ise %0 29.74 ve %0 30.72 arasında değişen değerlere sahipken ortalama %0 30.32'lik bir 34S değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışma sahasından derlenen kalsit örneklerinin üzerinde yapılan (18O) ve (13C) izotop analiz sonuçlarına göre sırasıyla (18O) izotop değerleri %0 28.06 ile %0 30.69 arasında ve ortalama %0 29.37 arasında değişmekte olup bu değerler (13C) için %0 -1.31 ile %0 1.05 arasında iken ortalama %0 0.019 değerindedir. Gölbaşı As cevherleşmesinde iz elementler miktarca düşük değerler gösterirken Sr, V, Sb ve Se elementlerinin diğer iz elementlere göre daha yüksek değerler gösterdiği belirlenmiştir. 34S izotop değerlerinin sıfıra yakın bir değer göstermesi cevherleşmenin mağmatik faaliyete bağlı olduğunu, 18O ve 13C izotop değerleri ise cevherleşmeyi oluşturan hidrotermal eriyiklerin mağmatik sularla birlikte meteorik sularcada zengin olduğunu göstermiştir. 34S izotop değerlerinin sıfıra yakın bir değer göstermesi cevherleşmenin mağmatik faaliyete bağlı olduğunu, 18O ve 13C izotop değerleri ise cevherleşmeyi oluşturan hidrotermal eriyiklerin mağmatik sularla birlikte meteorik sularcada zengin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The mineralization occurs as a main vein that is 38 m in length, 1-2 m in thickness with 1-50 cm thick stockwork veinlets which developed arround the main vein. It is found along a normal fault zone trending approximately N-S. In this study, the veins have mainly mineral paragenesis consisted of coarse grained calcite, baryte, realgar and orpiment. The arsenic ore is an epithermal mineralization that was formed from magmatic activity. The arsenic mineralization is related to Pliocene aged trachyandesitic-latitic Gölcük volcanism. This origin for the As ore is known from previous publications. The (34S) isotope values of realgar samples are shows changes between %0 - 1.28 and %0 2.31 and the average is %0 -0.019. The values of 34S for barite samples of the ore vary from %0 29,79 to 30,72. The arithmetic average of 8 samples of the barite 34S is %0 30,32. According to the results from the (18O) and (13C) isotope analysis which was performed on the samples of calcite collected from the researching site; the values of (18O) isotope are between from %0 28.06 to %0 30.69 and the average is %0 29.37. The values for (13C) are between from %0 - 1,31 to %0 1.05 and the average value is %0 0.019. While the quantity of trace elements shows the low value in the As mineralization of Gölbaşı, the some elements namely Sr, V, Sb and Se elements showed the higher values than other trace elements in ore. Due to The values of the 34S isotope showing the value close to zero, the mineralization is thought to be formed from the magmatic activity. At the same time,according to the values of 18O and 13C, the hydrothermal solution forming arsenic ore may be thought rich in meteoric water as well as the magmatic water.