Mersin yöresi keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) popülasyonlarında tohum-meyve verimi ile büyüme özellikleri etkileşimi
Interaction of growth and reproduction characteristics in carob tree (Ceratonia siliqua L.) populations in Mersin district
  1. Tez No: 442796
  2. Yazar: HAKAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
“Mersin Yöresi Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) Popülasyonlarında Tohum-Meyve Verimi ile Büyüme Özellikleri Etkileşimi”konulu bu doktora tez çalışması türün, meyve ve tohum özellikleri (boyut, ağırlık ve verim) ile büyüme (boy, dip çap, taç çapı ve yaş) özellikleri ve yükselti bağlamında, silvikültürü ve genetik-ıslahına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, türün üç doğal popülasyonundan (Tarsus, Erdemli ve Silifke) örneklenen 50'şer bireyinden toplanan iki yıllık (2013 ve 2014) verilere istatistiksel analizler uygulanarak değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, meyve, tohum özellikleri ile büyüme özellikleri bakımından popülasyonlar arası ve popülasyon içi ile yıllar arası geniş farklılıklar bulunmuş ve bu farklılıklar varyans analizi sonuçlarıyla da desteklenmiştir. 2013 yılı meyve ve tohum özellikleri 2014 yılına oranla daha yüksek bulunmuştur. Örneğin Tarsus popülasyonunda 2013 yılı için meyve ağırlığı 9.75 kg-59.97 kg arasında, 2014 yılı için ise 8.12 kg - 65.21 kg arasında değişim göstermiştir. Popülasyonların genelinde tohum ağırlığı 2013 yılında 3.93 kg iken bu değer 2014 yılında 2.25 kg'a düşmüştür. Bu değerler Tarsus popülasyonunda sırasıyla 6.48 kg ve 3.98 kg olarak bulunmuştur. Döllenme varyasyon katsayısı en düşük 2013 yılında Tarsus popülasyonunda meyve verimi bakımından (1.148) belirlenirken en yüksek Silifke popülasyonunda 2014 yılı tohum verimi bakımından (1.891) belirlenmiştir. Gerek meyve ve gerekse tohum verimi bakımından etkili ebeveyn sayısı her iki yılda da Tarsus popülasyonunda diğer popülasyonlara oranla yüksek bulunmuştur. Bu popülasyonda etkili ebeveyn oranı 2013 yılı için %80'nin, 2014 yılı için ise %70'in üzerindedir. Üreme özellikleri ile büyüme özellikleri ve yükselti arasındaki ilişkiler yıl, popülasyon ve özelliğe göre değişim göstermiştir. Genel olarak meyve sayısı ve ağırlığı ile tohum ağırlığı ve sayısının büyüme özelliklerinden daha fazla etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Ph.D. thesis entitled“Interaction of Growth and Reproduction Characteristics in Carob Tree (Ceratonia siliqua L.) Populations in Mersin District”was carried out based on reproductive (size, weight and production of fruit and seed), growth (height, diameter at base, crown diameter and age) characteristics and altitudinal to contribute for silvicultural and genetic-breeding practices of the species. In this context, the data collected from three natural populations (Tarsus, Erdemli ve Silifke), 50 trees sampled each population in two consecutive years (2013 & 2014) was analyzed statically. Large differences supported by results of analysis of variance were found among populations and within populations, and also between years for reproductive and growth characteristics. Averages of reproductive characteristics were higher in first year than that of second year. For instance, weight of fruit was between9.75 kg and 59.97 kg in Tarsus population in first year, while it was between 8.12 kg and 65.21 at the same population for second year. Weights of fruit were 3.93 kg and 2.25 kg in polled populations for first and second year, respectively. The fertility variations were the lowest (1.148) for number of fruit in Tarsus population for first year, it was the highest (1.891) in Silifke population for number of seed for second year. Effective number of parents was the highest for Tarsus population for both years (80%, 70%). The relations among the characters changed for the years and characters. However, it could be said that number and weight of fruit and seed had more under control of growth characteristics.