Farklı sulama suyu tuzluluğu koşullarında değişik hidrojel dozlarının mısır (Zea mays) verimine olan etkilerinin belirlenmesi
Effects of different hydrogel doses under different irrigation water salinity on corn (Zea mays) yield
  1. Tez No: 442824
  2. Yazar: BURCU ARICAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, farklı tuzluluk seviyesinde sulama sularının ve PAM (çapraz bağlı poliakrilamid) hidrojel kaynağı olarak piyasada su tutucu, denetimli gübre salgılayıcısı ve toprak düzenleyicisi gibi tarımsal amaçlı olarak satılan hidrojelin Merit F1 çeşidi şeker mısır (Zea mays) bitkisinin verimine olan etkilerini araştırmak amacıyla saksı denemeleri şeklinde serada yürütülmüştür. Deneme konularını 4 farklı sulama suyu tuzluluğu (T1; çeşme suyu , T2; 1.5 dS/m, T3; 3.0 dS/m T4; 5.0 dS/m) ve 4 farklı Hidrojel (H1; 0 gr/saksı, H2; 0.5 gr/saksı, H3; 1.0 gr/saksı, H4; 1.5 gr/saksı) seviyesi oluşturmuş ve deneme tesadüf parsellerinde faktöriyel düzende 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür.Konularına göre tuzlu sulama suları %99.5 saflıkta Sodyum Klorür tuzu kullanılarak oluşturulmuştur. Her bir saksı günlük düzenli bir şekilde tartılmış ve saksı ağırlığındaki azalmalara bağlı olarak konulara göre hazırlanan sular ile sulanarak tarla kapasitesi düzeyine çıkarılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sulama suyu tuzluluğu ile bitki yaş ve kuru ağılıkları arasında önemli ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Tuzluluk konuları arasında en yüksek bitki yaş ve kuru ağırlık değerleri 170.94 gr/saksı ile ve 22.77 gr/saksı ile T1 konusunda saptanmıştır. Hidrojel konularında ise en yüksek bitki yaş ve kuru ağırlık değerleri 179.75 gr/saksı ve 26.47 gr/saksı ile H2 konusunda saptanmıştır. Bitki yaş ağırlıkları açısından elde edilen verilere yapılan varyans analizi sonucunda sulama suyu tuzluluğu-hidrojel interaksiyonu istatistik olarak önemli bulunmuştur (P< 0.01). T1H2 konusunda 179.75 gr/saksı değeri ile en yüksek yaş ağırlık değeri elde edilmiştir. Tuzluluk seviyeleri arttıkça hidrojel etkisinin azaldığı saptanmıştır. Uygulanan sulama suyu tuzluluğu arttıkça bitki boy uzunluğunun da azaldığı tespit edilmiştir. Hidrojel düzeyleri ile bitki boy uzunlukları arasında ise önemli düzeyde negatif yönde kuadratik bir ilişki söz konusu olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre sulama suyu kullanım randımanı (IWUE) hesaplanmış olup, buna göre en yüksek su kullanım randımanı 0.26 kg/m2-mm değeri ile T1H2 konusunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a greenhouse in the pot experiments in order to determine the effects of the irrigation water at different qualities and different hydrogel quantities such as controlled releasing fertilizer and soil conditioner on soil as PAM( cross-linked polyacrylamide) hydrogel source on the Merit F1 type sweet corn (Zea mays). 4 different quality irrigation waters (T1; tap water , T2; 1.5 dS/m, T3; 3.0 dS/m T4; 5.0 dS/m) and 4 different hydrogel doses (H1;0 gr/pot, H2;0.5 gr/pot, H3;1.0 gr/pot, H4;1.5 gr/pot) were used in the experimental using was carried out randomized plots in three replications in factorial design. Saline irrigation water were generated using Sodium Chloride salt of 99.5% purity by subjects. Each pot weighed daily and irrigated with water on a regular basis, depending on the subject prepared by the reduction in weight is brought to field capacity level pot. According to the results of the research; significant and negative relationship was observed between the water salinity and dry and wet plant weight. Between the salinity treatments the highest values was observed in T1 for wet and dry plant weight; as much as 170.94 gr/pot and 22.77 gr/pot respectively. Between the hydrogel treatments; the highest values was observed in H2 for wet and dry plant weight; as much as 179.75 gr/pot and 26.47 gr/pot, respectively.