Farklı sulama düzeylerinin M9 anaca aşılı williams pride elma çeşidinin vegetatif gelişme parametrelerine etkisi
The effects of different irrigation levels applied to on the vegetative growth parameters of williams pride apple cultivars budded on M9
- Tez No: 442827
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, 5 farklı sulama düzeyinin M9 anacına aşılı Williams Pride elma çeşidinin vejetatif gelişme parametrelerine etkisi araştırılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak yapılmıştır. Çalışmada sulama miktarları hesaplanırken A sınıfı buharlaşma kabından yararlanılmıştır. Ölçülen sulama miktarlarının konulara uygulanmasının ardından taç hacmi, sürgün uzunluğu, dal sayısı, gövde kesit alanı parametrelerine bakılmış olup konular arasındaki fark SPSS 18 istatistik analiz programına göre belirlenmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde konulara göre toplam sulama suyu miktarları 0 mm ile 290 mm arasında hesaplanmış ve sulama sezonu içinde en az sulama suyu uygulanan konu S1, en fazla sulama suyu uygulanan konu ise S5 olmuştur. Çalışma sonuçlarına göre bitki su tüketimi değerleri 95.4 mm ile 403 mm arasında değişmiş olup en az bitki su tüketimi sulama suyu uygulamasında olduğu gibi S1 konusunda hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin ışığında sulama suyu kullanım randımanı (IWUE), su kullanım randımanı (WUE) ve verim özellikleri birlikte dikkate alındığında; araştırmanın yapıldığı yöre ile benzer iklim ve toprak koşullarına sahip bölgelerde birim su başına en yüksek verim açısından S2 konusunun, su kısıntısının olmadığı alanlarda ise diğer konulara göre en yüksek verim elde edilmesi nedeniyle S5 konusunun önerilebileceği açıktır.
Özet (Çeviri)
In this study was investigated about the effects of 5 different irrigation levels applied to on the vegetative growth parameters of Williams Pride apple cultivars budded on M9. Randomized block design with 3 replications was applied. In this study, the Class-A Pan evaporation pan was used when calculating the amount of irrigation. Canopy volume, shoot length, number of branches, stem cross-sectional area were examined parameters. Then the difference between subjects was determined by using SPSS 18 statistical analysis program. According to the analyzing results of the study, total amount of irrigation water between 0 mm and 290 mm, irrigation water applied at least in season subject S1, S5 maximum has been the subject of irrigation water applied. According to the results of the project, evapotranspiration values ranged between 95.4 mm and 403 mm at least evapotranspiration value is calculated in S1. According to the data obtained from the study when irrigation water use efficiency (IWU), the water use efficiency (WUE) and yield characteristics taken together; considering the highest yield per unit of water, S2 issue in similar climatic and soil conditions while at the same time in areas where water shortage according to other matters because of the highest efficiency achieved is clear that the suggested topic of the S5.