Endoftalmilerde tanı ve tedavi yöntemleri
  1. Tez No: 44283
  2. Yazar: CÜNEYT İZZETTİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Klinik olarak endoftalmi tanısı almış ardışık 36 hastanın 18'ine konvansiyonel tedavi (Sistemik,Perioküler, Topikal tedavi) diğer 18 vakaya kombine medikal, pars plana vitrektomi (PPV) ve introvitreal antibiyotik enjeksiyonu yapılmıştır. Endoftalmi 20 vakada (%55.5) post travmatik 9 vakada (%25) post operatif, 7 vakada ise (%19.5) kornea infeksiyonu sonucu gelişmiştir. Tüm vakalardan ön kamaradan ve vitreustan direkt yayma ve kültür için örnekler alınmıştır. 3 vakada (%8,3) direkt yaymada ve 13 vakada (%36) vitreus kültürü pozitif olarak bulunmuştur. Ön kamara kültürlerinde ise hiç üreme olmamıştır. Sadece medikal tedavi ile yetinen 18 vakanın, 9 'unda (%50) evessirasyon yapıldı, 4 vakada (%22.2) görmede azalma, 3 vakada (%16.5) görmede artış elde edildi, 1 vakada (%5.5) görme değerlendirilemedi, 1 vakada (%5.5) kontrollere gelmedi. Kombine medikal, PPV ve intravitreal antibiyotik yapılan 18 vakanın, 6'sında ı (%33.3) görmede artış, 6 vakada (%30.3) preoperatif görmelerini korudular, 4 vakada ise (%22.2) görmede azalma oldu, 1 vakada (%5.5) görme değerlendirilemedi, 1 vakada (%5.5) kontrollere gelmedi. SUMMARY 36 consecutive cases of endophthalmitis, 20 cases (%55.5) posttraumatic, 9 cases (%25) following intraocular surgery and 7 cases (%19.5) due to progression of corneal infections. 18 cases were treated only with medication without pars plana vitrectomy (PPV). PPV was perform in 18 cases in addition to conventional therapy (systemic, periocular, topical antibiotic) and intravitreal antibiotic injection. Anterior chamber and vitreus culture were performed in all cases. Vitreus culture was positive in 13 of 36 (%36.6) but no positive culture was obtained from anterior chamber samples. 9 of 18 cases whom treated only with medication (%50) had undergone evisceration, final visual acuities were decreased in 4 cases (%22.2) and increased in 3 cases (% 16.5),
Özet (Çeviri)
ÖZET Klinik olarak endoftalmi tanısı almış ardışık 36 hastanın 18'ine konvansiyonel tedavi (Sistemik,Perioküler, Topikal tedavi) diğer 18 vakaya kombine medikal, pars plana vitrektomi (PPV) ve introvitreal antibiyotik enjeksiyonu yapılmıştır. Endoftalmi 20 vakada (%55.5) post travmatik 9 vakada (%25) post operatif, 7 vakada ise (%19.5) kornea infeksiyonu sonucu gelişmiştir. Tüm vakalardan ön kamaradan ve vitreustan direkt yayma ve kültür için örnekler alınmıştır. 3 vakada (%8,3) direkt yaymada ve 13 vakada (%36) vitreus kültürü pozitif olarak bulunmuştur. Ön kamara kültürlerinde ise hiç üreme olmamıştır. Sadece medikal tedavi ile yetinen 18 vakanın, 9 'unda (%50) evessirasyon yapıldı, 4 vakada (%22.2) görmede azalma, 3 vakada (%16.5) görmede artış elde edildi, 1 vakada (%5.5) görme değerlendirilemedi, 1 vakada (%5.5) kontrollere gelmedi. Kombine medikal, PPV ve intravitreal antibiyotik yapılan 18 vakanın, 6'sında ı (%33.3) görmede artış, 6 vakada (%30.3) preoperatif görmelerini korudular, 4 vakada ise (%22.2) görmede azalma oldu, 1 vakada (%5.5) görme değerlendirilemedi, 1 vakada (%5.5) kontrollere gelmedi. SUMMARY 36 consecutive cases of endophthalmitis, 20 cases (%55.5) posttraumatic, 9 cases (%25) following intraocular surgery and 7 cases (%19.5) due to progression of corneal infections. 18 cases were treated only with medication without pars plana vitrectomy (PPV). PPV was perform in 18 cases in addition to conventional therapy (systemic, periocular, topical antibiotic) and intravitreal antibiotic injection. Anterior chamber and vitreus culture were performed in all cases. Vitreus culture was positive in 13 of 36 (%36.6) but no positive culture was obtained from anterior chamber samples. 9 of 18 cases whom treated only with medication (%50) had undergone evisceration, final visual acuities were decreased in 4 cases (%22.2) and increased in 3 cases (% 16.5),6 of 18 cases (%33.3), in whom performed conventional therapy, PPV and intravitreal injection, had increased in their visual acuities, 6 cases (%33.3) had preserved their preoperative visual acuities, and were decreased in 4 cases (%22.2), visual acuity was undetermined in 1 case (%5.5), and 1 case had not attained to subsequent controls. M