Kronik alkolizmin konjonktival flora üzerine etkisi
The effects of chronic alcoholism on conjonctival flora
- Tez No: 347800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABUZER GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda alkol kullanım bozukluğunun konjonktival flora üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Alkol kullanım bozukluğu tanılı ağır içici 55 erkek ve kontrol grubu olarak yaş ve sigara içimi açısından eşleştirilmiş 55 alkol kullanım öyküsü olmayan erkek olmak üzere toplam 110 kişi bu çalışmaya dahil edildi. Ağır içici erkek olgular grup 1, kontrol grubu da grup 2 olarak tanımlandı. Kültür için steril pamuk uçlu silgiçlerle (Amies transport medium) alt forniks konjonktivasından sürüntü örnekleri alındı. Örneklerin kanlı agar, çikolatamsı agar, EMB (Eosine Methylene Blue) agar ve Sabora-Dekstroz agara (Oxoid/UK) seyreltme usulü ile üç alan ekimleri yapıldı. BULGULAR: Grup 1'in yaş ortalaması 39,73 ± 11,47 iken Grup 2'nin yaş ortalaması 37,15 ± 9,09 idi. Grup 1'deki 55 olgudan 53 (%96,4) olgu sigara içerken, Grup 2 'deki 55 olgudan 52 (%94,5) olgu sigara içiyordu. Grup 1'in ortanca (median) sigara içme süresi 20 yıl (0-43 yıl), Grup 2'nin ortanca sigara içme süresi 20 yıl (0-42 yıl) idi. İki grup arasında yaş ortalaması, sigara içme durumu ve sigara içme süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Mikroorganizma üremesi açısından bakıldığında, Grup 1'deki 55 olgunun 47'sinde (%85,5), Grup 2'deki 55 olgunun 35'inde (%63,6), alınan konjonktival sürüntü örneklerinden, mikroorganizma üremesi tespit edildi. Mikroorganizma üremesi açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,016). Çalışma ve kontrol grubunun konjonktival florasında üreyen mikroorganizmalar sırasıyla şöyledir: Grup 1 'deki olguların 30'unda (%54,5) Coagulase Negative Staphylococcus , 14'ünde (%25,5) Staphylococcus aureus, 3'ünde (%5,5) Moraxella spp., 3'ünde (5,5) Streptococcus spp., 3'ünde (%5,5) Bacillus spp., 3'ünde (%5,5) Corynebacterium spp., 3'ünde (%5,5) Candida spp., 2'sinde (%3,6) Haemophilus spp., 2'sinde (%3,6) Acinetobacter spp., 1'inde (%1,8) Naisseria spp., 1'inde (%1,8) Micrococcus spp. üremesi saptandı. Grup 2'deki olguların 31'inde (%56,4) Coagulase Negative Staphylococcus, 7'sinde (%12,7) Bacillus spp., 5'inde (%9,1) Staphylococcus aureus, 2'sinde (%3,6) Corynebacterium spp. üremesi saptandı. Moraxella spp., Streptococcus spp., Candida spp., Haemophilus spp., Acinetobacter spp., Naisseria spp., Micrococcus spp. mikroorganizmaları çalışma grubunun konjonktival flora örneklerinde üremesine rağmen kontrol grubunun örneklerinde üremedi. Çalışma grubundaki olgularda S.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study we aimed to investigate the effect of alcohol use on the conjunctival flora. MATERIALS AND METHODS: 55 heavy drinker men with a diagnosis of alcohol use disorder, and 55 men as a control group matched for age and smoking status, without a history of alcohol use; total 110 men were included in this study. Heavy drinker male patients was defined as group 1, control group was defined group 2. For culture; samples were taken with sterile cotton-tipped swabs (Amies transport medium) from the lower conjunctival fornix. Three field cultivation was performed to the blood agar, chocolate agar, EMB agar and Sabore-dextrose agar (Oxoid / UK) with dilution method. RESULTS: The average age of group 1 was 39.73 ± 11.47, group 2 was 37.15 ± 9.09. Fiftythree of 55 patients in group 1 (96.4%) were smokers, 52 of 55 (94.5%) patients were smokers in group 2. The median (median) duration of smoking was found to be 20 years (0-43 years) in group 1, the median duration of smoking was found to be 20 years in group 2 (0-42 years). There were no statistically significant differences between two groups in terms of average age, smoking status and duration of smoking. 47 of the 55 patients in group 1 (85.5%) and 35 of 55 patients in Group 2 (63.6%) microorganism growth was detected. There were statistically significant differences were detected between two groups (p = 0.016). Conjunctival microorganism of the study and control groups, respectively, are as follows: In Group 1; in 30 patients (54.5%) Coagulase Negative Staphylococcus, in 14 patients (25.5%) Staphylococcus aureus, in 3 patients (5.5%) Moraxella spp., in 3 patients (5.5%) Streptococcus spp., in 3 patients (5.5%) Bacillus spp., in 3 patients (5.5%) Corynebacterium spp., in 3 patients (5.5%) Candida spp., in 2 patients (3.6%) Haemophilus spp., in 2 patients (3.6%), Acinetobacter spp., in 1 patient (1.8%) Naisseri spp., in 1 patient (1.8%) Micrococcus spp. growth was detected. In Group 2 in 31 patients (56.4%) Coagulase Negative Staphylococcus, in 7 patients (12.7%) Bacillus spp., in 5 patients (9.1%), Staphylococcus aureus, in 2 patients (3.6%) Corynebacterium spp. growth was detected. In the conjunctival flora samples of the study group there were no Moraxella spp., Streptococcus spp., Candida spp., Haemophilus spp., Acinetobacter spp., Naisseri spp., Micrococcus spp. growth, although growth was positive in the control group sample. S.