Betonarme binalarda dolgu duvarların deprem davranışına etkisi
The effects of infill walls in earthquake behaviour of reinforced concrete structures
  1. Tez No: 442844
  2. Yazar: AYŞE SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİR, YRD. DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında; DBYBHY 2007 esaslarına göre konut türü betonarme çerçeve bina modellerinde dolgu duvarlı ve duvarsız olarak doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemi ile deprem performans analizleri ve kıyaslaması yapılmıştır. Buna göre; dolgu duvarsız bina modelinin can güvenliğini sağladığı kolon boyutları küçültülerek göçme öncesine veya göçme durumuna geçmesi sağlanmıştır. Göçme öncesi veya göçme durumuna geçen bina modellerinin kapı ve pencere boşlukları ihmal edilerek plandaki tüm açıklıklarına dolgu duvarları eklenmiştir. Göçme durumundaki dolgu duvarlı modellerin deprem performanslarının artması hedeflenmiştir. Bu çalışma doğrultusunda taşıyıcı sistemi simetrik 5, 4, 3 ve 2 katlı ve her kat için 5, 4, 3 ve 2 açıklıklı dolgu duvarlı ve duvarsız modellere performans analizi yapılmıştır. Sonucunda dolgu duvarları eklenen göçme öncesi ve göçme durumundaki modellerin %80 oranında can güvenliği performans seviyesini sağladığı, %10 oranında deprem performans sonucunu etkilemediği ve %10 oranında da bina deprem performansını düşürdüğü görülmüştür. Dolgu duvarların hesaplanmasında eşdeğer diyagonal basınç çubuğu yöntemi kullanılmıştır. Elle yapılan hesaplar Excel programıyla desteklenmiştir. Plastik mafsal hesaplarında BESAM, performans değerlemede DELOP ve bina modelleme ve analizlerde SAP2000 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; according to the Turkish Earthquake Code 2007, reinforced concrete frames were determined the seismic performance of the structures in residential applications with and without infill walls by using nonlinear method and made an analogy on such building models. Thence, the building models without infill walls in Life Safety performance level were reached the Precollapse or Collapse level by scaling down the dimension of colums. This models in Pre-Collapse or Collapse level by neglecting door and window holes in all the spans of the structural plan were added infill walls. The building models in Pre-Collapse or Collapse level was aimed to increase the Seismic Performance. For this purpose; the symmetric building structural system as infilled and non-infilled walled models with 5, 4, 3 and 2 storey and per all stories 5, 4, 3 and 2 spans have been analysed Seismic Performance. As a result of this analysis was showed that the models, in Pre-Collapse or Collapse level after infill walled were reached to Life Safety level by the rate of 80%, remained the same performance level at 10 percent and reduced the Seismic Performans by 10%. The infilled walls have been modeled as equivalent diagonal compression bars. The manuel calculatings have been controlled by Excel program. These following programs have been used; to create plastic hinges BESAM, to consider performances DELOP, for nonlinear analysing SAP2000.