Keratokonus tedavisinde derin anterior lamellar keratoplasti ve excimer lazer destekli anterior lamellar keratoplastinin klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Keratokonus tedavisinde derin anterior lamellar keratoplasti ve excimer lazer destekli anterior lamellar keratoplastinin klinik sonuçlarinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 399152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
KERATOKONUS TEDAVİSİNDE DERİN ANTERİOR LAMELLAR KERATOPLASTİ (DALK) VE EXCIMER LAZER DESTEKLİ ANTERİOR LAMELLAR KERATOPLASTİNİN KLİNİK SONUÇLARININ -KARŞILAŞTIRILMASI AMAÇ: Keratokonuslu gözlerde Derin anterior lamellar keratoplasti (DALK) ve Excimer lazer destekli anterior lamellar keratoplastinin (ELALK) klinik sonuçlarını karşılaştırmak MATERYAL VE METOD: Kliniğimizde keratokonus nedeniyle DALK uygulanan 35 hastanın 35 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. 4 hastaya makroperforasyon sonrası penetran keratoplasti yapılmıştır, çalışmaya dahil edilmemişir. ELALK uygulanan 25 hastanın 26 gözü çalışmaya dahil edildi. Cerrahi öncesi ve tüm kontrollerde düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), refraksiyon, keratometrik ölçümler ve biyomikroskobik muayeneyi içeren tam bir oftalmolojik muayene yapıldı. Cerrahi sırasında ve sonrasında olan tüm komplikasyonlar rapor edildi. BULGULAR: DALK cerrahisi sırasında hastaların ortalama yaşı 27 yıl, ortalama takip süresi 14 ± 6.3 (aralık 6-26) aydı. DALK grubunda EİDGK cerrahi öncesi ve sonrası sırasıyla 0.04 ± 0.4 (aralık 0.016-0.2), 0.62 ± 0.23 (aralık 0.2-1.0)'dir. Ortalama keratometrik değer cerrahi öncesi ve son kontrolde 62.53 ± 12.69, 41.53 ± 8.57 dir. 7 hastada cerrahi sırasında mikroperforasyon gelişmiştir. 4 hastada cerrahi sırasında makroperforasyon gelişmiştir. Makroperforasyon gelişen hastalarda penetran keratoplastiye dönülmüştür. 7 hastada mikroperforasyon gelişmiştir. ELALK cerrahisi sırasında yaş ortalaması 27 yıl, takip süresi ortalama 44 ± 18 (aralık 19-78) aydır. Preoperatif EİDGK 0.11 ± 0.12 (aralık 0.016-0.4) iken postoperatif son kontrolde 0.32 ± 0.2 (aralık 0.1-0.8)'dir. Ortalama keratometrik değer cerrahi öncesi ve son kontrol vizitinde sırasıyla 60.08 ± 8.88 D, 45.99 ± 6.14 D'dir. 1 hastada mikroperforasyon gelişmiştir. 4 hastada interfaz düzensizliği izlendi. Hiçbir hastada greft reddi izlenmemiştir. SONUÇ Penetran keratoplasti uzun yıllar keratokonusun cerrahi tedavisi için ilk seçenek olmuştur. Ancak penetran keratoplasti sonrası endotelyal greft rejeksiyonu, uzun dönem steroid kullanımına bağlı sekonder katarakt ve glokom gelişimi gibi greft sağkalımını etkileyen komplikasyonlar yeni tedavi arayışlarına yönlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY COMPARISON OF CLINICAL OUTCOMES OF DEEP ANTERIOR LAMELLAR KERATOPLASTY (DALK) AND EXCIMER LASER ASSISTED ANTERIOR LAMELLAR KERATOPLASTY IN EYES WITH KERATOCONUS PURPOSE: To compare and evaluate the clinical outcomes of deep anterior lamellar keratoplasty (DALK) and excimer laser assisted anterior lamellar keratoplasty (ELALK) in eyes with keratoconus. MATERIAL AND METHOD: Thirty five keratoconic eyes of 35 patients who underwent DALK surgery were included. In 4 eyes, the procedure was converted to penetrating keratoplasty because of Descemet's membrane (DM) macroperforations, they weren't enrolled. Twenty five keratoconic eyes of 26 patients who underwent ELALK surgery were included. Preoperatively and at control visits complete ophthalmic examination was performed including uncorrected visual acuity (UCVA), best-spectacle corrected visual acuity (BSCVA), refraction, keratometric readings and biomicroscopy. Also all surgical complications were recorded. RESULTS The mean patient age at the time of DALK surgery 27 years and mean follow-up period was ± 6.3 (range 6-26) months. Preoperative and postoperative BSCVA was 0.04 ± 0.4 (range 0.016-0.2) and 0.62 ± 0.23 (range 0.2-1.0), respectively. Preoperative mean keratometric value was 62.53 ± 12.69 D, decreasing to 41.53 ± 8.57 at final follow-up examination. Descemet membrane macroperforation was occured in 4 eyes and converted to penetrating keratoplasty. Descemet membrane microperforation was occured in 7 patient. The mean patient age at the time of ELALK surgery 27 years and mean follow-up period was 44 ± 18 (range 19-78). Preoperative and postoperative BSCVA was 0.11 ± 0.12 (range 0.016-0.4) and 0.32 ± 0.2 (range 0.1-0.8), respectively. Preoperative and postoperative final visit mean keratometric value was 60.08 ± 8.88 D and 45.99 ± 6.14 D. Microperforation was occured in 1 patient. In 4 eyes, interface irregularity was developed. None of the patient in fllow-up had graft rejection. CONCLUSION Penetrating keratoplasty has been the first choice for surgical treatment of keratoconus for many years. However, endothelial graft rejection after penetrating keratoplasty, long-term steroid-induced cataracts and secondary complications such as glaucoma development affecting graft survival have led to new treatment seeking.