NATO interventıon in Libya
NATO'nun Libya müdahalesi
  1. Tez No: 442965
  2. Yazar: ASHUOR A.MOHAMED BALGASEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın önemi, konunun uluslararası çapta gündeme gelmesidir. Zira örgüt uluslararası siyaseti şekillendirmekte artık ana rolü oynamaktadır. Özellikle de bazı bölgelere müdahale etmesinden sonra savunma durumundan çıkarak uluslararası güvenli barışı koruma alanında önemli bir yere sahip olmuştur. Zira devletlerin içişlerine müdahale etmek, bir nevi devletlerarası olan ilişkilerde köklü inkılaplarını ve güçlerini hiçe saymak demektir. Rolü, sadece sivilleri korumakla sınırlı olmadığı gibi, devletin siyasi gidişatını kontrol etmeye ve siyasi sistemleri değiştirmeye kadar uzanmıştır. Buna ilaveten Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütünün yeni stratejisi, orta Arap ülkelerindeki durumları da etkilemiştir. Bu durum özellikle bu ülkedeki istikrara ve güvene yansımıştır. Anahtar Sözcükler : NATO, Müdahale, Libya, Politika, Güvenlik, Ekonomi, Devrim
Özet (Çeviri)
The importance of this study is that his subject imposes itself on the international scene by rule the alliance became a major role in drawing the international politics landmarks especially after his move from a defensive role to play an important role in the field of global security peacekeeping through its intervention , which led in some areas the issue of interference in the internal affairs of states is the diminution of the authority and a kind of a real coup in relation between states not only role was limited to protecting civilians but extends to change the political regimes in the courses of international politics in addition to his new strategy it has an impact on the Mediterranean ones specially the security and the stability in those countries. NATO has contributed to the success of the Libyan revolution and he had a major role in the ouster of colonel Kaddafi regime because the NATO has become an alternative as a military institution instead the international legitimacy and the UN security council and any other institutions to intervene in the Libyan crisis and his administration according to their interests. Key Words : NATO, Intervention, Libya, Politics, Security,Economy, Revolution,