NATO intervention in the libyan crisis and the implementation of the responsibility to protect
Libya krizi'nde NATO müdahalesi ve koruma sorumluluğunun uygulanması
  1. Tez No: 578248
  2. Yazar: ASSET ZAKIROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖMÜR ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
2011 yılının başlarında Arap Baharı sırasında meydana gelen olaylar, dünya toplumunu harekete geçirdi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin, özellikle Libya'nın, iktidardaki rejimlerinde gerçekleşen şiddetli sosyo-politik süreçler ve değişiklikler, Batı Dünyası için siyasi ve ahlaki bir ikilemin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu bağlamda, bu tez, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) bu konudaki müdahalesinin yanı sıra Libya'daki askeri operasyonun arkasındaki gerekçelerle ilgili soruları incelemektedir. Bu amaçla, tez, bazı önemli NATO üyelerinin, yani ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararı kapsamında“Koruma Sorumluluğu”ilkesine dayanarak gerçekleştirilen Libya müdahalesine ilişkin konumlarını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The events that occurred during the Arab Spring in early 2011 triggered the world community. Violent socio-political processes and changes in the ruling regimes of the Middle East and North African countries, particularly in Libya, led to the emergence of a political and moral dilemma for the Western World. In this context, this thesis examines the importance and influence of the North Atlantic Treaty Organization's (NATO) intervention and response regarding this issue, as well as the questions of the motives behind the military operation in Libya. To this end, the thesis specifically discusses the positions of some key NATO members, namely USA, France, UK, Germany, as well as Italy, regarding the intervention in Libya based on the principle of 'Responsibility to Protect' under the United Nations Security Council (UNSC) authorization of Resolution 1973.