Diabetik retinopatide kontrast duyarlılık ve renk görme
- Tez No: 44307
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Kontrast duyarlılık ve renk görme testlerinin diabetten nasıl etkilendiği ve bu testlerin diabetik retinopatinin erken tanısındaki yeri ve önemi incelenmiştir. GATA Göz Hast. ABD. Retina Bölümüne Ekim 1993-Temmuz 1995 tarihleri arasında başvurmuş 105 diabetik hastanın 210 gözüne ve kontrol grubu olarak 30 sağlam vakanın 60 gözüne kontrast duyarlılık ve FM-100 Hue testi uygulandı. Diabetik grup kontrol grubu ile kıyaslandığında kontrast duyarlılıkta ve renk görmede belirgin kötüleşme olduğu saptandı. Başlangıç diabetik retinopati grubunda kontrast duyarlılıkta sadece yüksek uzaysal frekansta bozulma tesbit edildi. Diabetin tiplerinin ve cinsiyet farklılığının değerlendirmesinde aralarındaki istatistik! farkın anlamsız olduğu görüldü. Diabette kontrast duyarlılık ve renk görmenin bozulduğunu saptadık. Ancak bu sonuçlar spesifik değildir ve pekçok retinal hastalıkta benzer sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu testlerin diabetin ayırıcı tanısında değil ancak diabetik olguların erken fonksiyonel değişikliklerinin teshirinde faydalı olacağı kanısına vardık. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was examined how diabetes effects contrast sensitivity, colour vision. Also the effectivity and the role of these tests in early diagnosis of diabetic retinopathy were researched. We applied contrast sensitivity and FM-100 Hue tests to 210 eyes of 105 diabetic patients who attended Retina Section of GATA Ophthalmology Department between October 1993- July 1995 and as control group 60 eyes of 30 healthy individuals. When we compared control group with diabetic patients, we found that there was a significant impairment in contrast sensitivity and colour vision in the latter. In diabetic patients who have no fundoscopic findings we detected impairment of contrast sensitivity only at high spatial frequencies. We have seen that there was no statisticall significant difference between types of diabetes and between sexes. We found that impairment of contrast sensitivity and colour vision in diabetic retinopathy. Therefore these results are not specific and the same results may be shown in many retinal diseases too. As a result, it is accepted that contrast sensitivity and colour vision have beneficial effects on detecting the early functional changes of diabetic retinopathy. 42