Oküler travma sonuçlarımız
- Tez No: 44309
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Oküler travmalar halen en başta gelen körlük sebeblerindendir. Modern vitreoretinal cerrahi tekniklerinin kullanılması, alet ve cerrahi materyallerde sağlanan gelişmeler enükleasyon ve evisserasyon uygulamalarını azaltmıştır. Çalışmamız kataraktlardan sonra en fazla yatan hasta grubunu oluşturan oküler travmaların çeşitli yönlerden değerlendrilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamına Ocak 1990-Temmuz 1995 yıllan arasında kliniğimize başvuran hastalar dahil edilmiştir. Şubat 1994 tarihine dek olan 276 hastanın değerlendirilmesi retrospektif olarak yapılırken, Temmuz 1995 tarihine dek olan 70 kilik hasta grubu ise ortalama 16.8 haftalık izleme süresinde değerlendirilmiştir. Hastalar yaş,cins,statü,travma tipi,travmanın derinliği,lokalizasyonu,travma sonucu oluşan komplikasyonlar,travma cerrahisindeki klinik başanmız,GİYC mevcudiyeti natürü,lokalizasyonu,operasyonda kullanılan göz içi tamponadlann mukayesesi,elektrofizyolojik testlerle potansiyel görmenin ölçülmesi ve sosyo ekonomik açıdan değerlendirilmişlerdir. Verilerimiz ışığında, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yaşanan terörizmin gerek hastalara, gerek aile çevresine, gerekse de devletimize yaptığı onanlmaz tahribatların oftalmojik olarak değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ocular injuries are still leading cause of blindness. The use of modern vitreoretinal surgery techniques,hnprovements in equipment and surgical material lessened the number of enucleation and evissceration procedures. Our study is aimed to evaluate the patient group that had ocular trauma which are the second most hospitalized group after cataract patients, invarios aspects. Patients who attened our clinic between January '90 and July '95 were included in our study. The evaluotion of 276 patients who attended till Fabruaryl1994 was performed retrospectively and the remainder 70 patients were evaluated with a mean 16.8 week follow up duration till July" 1995. Patients were evaluated by age,sex,social station,type »localization and depth of trauma,complications,our success in trauma surgery,the presence of foreign body localization comprises of intraocular tampons used in surgery, evaluation of potential vision by electrophysiologic tests and socioeconomic approach.