2002-2022 yılları arasında Türkiye-İsrail ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Turkiye-Israel relations between 2002-2022
- Tez No: 895392
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA MUSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmamızın temel amacı, 2002'den 2022'ye kadar İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkinin tarihsel dinamiklerini ve iki ulus arasındaki etkileşimleri araştırmaktı. Bu çalışmada AKP öncesi ve sonrası ikili ilişkiler değerlendirilmiştir. İki ülkenin Soğuk Savaş boyunca bakış açıları ve küresel ve Orta Doğu olaylarına verdikleri tepkiler incelendi. Türkiye'nin İsrail ile ilişkileri, İsrail-Filistin çatışmasının bir sonucu olarak kriz dönemindedir. Çalışmada ikili ilişkilerde kriz dönemleri ve bu dönemlerdeki ekonomik ve askeri ilişkiler ele alınmıştır. Yahudi halkının tarihinin dahil edilmesinin ardından, çalışmanın ilk bölümünde İsrail'in kuruluşu ve onu etkileyen değişkenler tartışılmaktadır. İkili ilişkilerin normalleşmesi, kriz dönemleri ve AK Parti döneminde uygulanan dış politikanın normatif dayanakları farklı bölümlerde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our research was to investigate the historical dynamics of the relationship between Israel and Turkey as well as the interactions between the two nations from 2002 to 2022. Bilateral ties were assessed in this study both before and after the AKP. Examined were the two nations' perspectives throughout the Cold War and their responses to global and Middle Eastern events. Turkey's relations with Israel are in crisis as a result of the Israel-Palestine conflict. In the study, crisis periods in bilateral relations and economic and military relations in these periods were discussed.Following the inclusion of the history of the Jewish people, the study's first section discusses the establishment of Israel and the variables that influenced it. The normalization of bilateral relations, times of crisis, and the normative underpinnings of foreign policy employed during the AK Party era are covered in different sections.