Belediye şirketlerinin bağlı olduğu belediyeler ile ihale ilişkileri: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Relationships between municipalities and municipal companies in the tenders:sample of İstanbul Büyükşehir Belediyesi
- Tez No: 443212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAKAR ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
1930 öncesinde imtiyazlı şirketler eliyle yürütülmekte olan yerel hizmetler, devletleştirme politikalarından dolayı önce devletleştirilmiş ardından belediyelere bağlı idareler şeklini almışlardır. 1980 sonrasında ise başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere belediyeler neo-liberal politikaların etkisiyle şirketleşme modelini yaygın olarak kullanmışlardır. Belediye şirketlerinin karmaşık hukuki alt yapıları sürekli değişim içerisindedir. Kamu bürokrasisinden ve idari vesayetten kurtulabilmek ve personel istihdamında esnek hareket edebilmek gibi amaçlar ile kurulan belediye şirketleri kamu kaynağı kullanmaktadır. Kamu kaynağının kamu denetiminden uzak olması eleştiriye neden olmaktadır. Belediyeler ve belediyelere bağlı olan idarelerin mal ve hizmet alımı ve yapım işleri 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre yürütülmekteydi. Günümüzün değişen şartlarına ve ihtiyaçlarına karşılık verememesi ve Avrupa Birliği müktesebatına uyum çerçevesinde kamu ihaleleri için geniş ve kapsamlı bir değişiklik ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda 01.01.2003 tarihinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu yürürlüğe girmiştir. Kanunla birlikte ihaleler ile ilgili şikâyet ve itirazların değerlendirileceği düzenleyici ve denetleyici bir kurum olarak Kamu İhale Kurumu kurulmuştur. Bu çalışma, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde belediyelerin gerçekleştirdikleri ihalelerde, belediye şirketleri ile belediyeler arasındaki ilişkileri İBB, İETT ve belediye şirketleri örnekleminde analiz etmeyi amaçlamaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yeni Kamu İşletmeciliği, Belediye Şirketleri, Kamu Alımları, Kamu İhale Kanunu, Kamu İhale Kurumu, İBB, İETT ve İBB Şirketleri
Özet (Çeviri)
Local services carried out by the privileged companies before 1930, because of the nationalization policy, first they were nationalized and then took the form of administration form attached to the municipal in 1930. Today, after 1980 with the impact of neoliberal policies, primarily our big cities have used incorporation model widely. Despite of being complicated, legal basis of the municipal corporations are always in a state of flux. Municipal corporations founded with the purposes such as getting rid of the public bureaucracy and administrative tutelage use public resources. It is criticized that public resources are distant from public audit. Purchasing goods and services and construction works of Municipalities and administrations which are connected to municipal was used to be conducted in accordance with the provisions of the Public Procurement Law 2886. The need for a broad and comprehensive changes to public procurement has emerged because of not responding to the today's changing conditions and needs and within the framework of harmonization with the European Union legislation. In this direction, 4734 Public Procurement Law entered into force on 01.01.2003. With this law, Public Procurement Authority was established as an institution in which assessing the complaints and appeals related to tender and which is regulatory and supervisory. This study is carried in the sample of IBB, IETT and municipal companies in order to be understood the relationships between municipalities and municipal companies in the tenders municipalities made within the framework of the 4734 Public Procurement Law. KEY WORDS: New Public Management, Municipal Corporations, Public Procurement, Public Procurement Law, Public Procurement Authority, IBB, IETT and IBB corporations.