Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin ayıptan doğan sorumluluğu
Contractor's responsibility for defects regarding construction contract in return for land share
- Tez No: 443252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZ SEÇER, DOÇ. DR. SEZER ÇABRİ, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi Türk Borçlar Kanununda düzenlenmemiş sözleşmelerden biridir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi taşınmaz satım sözleşmesi ile eser sözleşmelerinin unsurlarını içinde barındıran karma bir sözleşmedir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde arsa sahibi arsasının belirli paylarını yükleniciye devreder. Yüklenici ise yapıyı inşa etmek suretiyle meydana getirir ve iş sahibine teslim eder. Çalışmamızın ana konusu teslim edilmiş yapıdaki ayıplar ve bu ayıplardan Türk Borçlar Kanununun m. 475 gereğinceyüklenicinin sorumluluğudur. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde ayıp teslim edilen yapıdaki nitelik eksikliğidir. Yapı sözleşmede yüklenicinin taahhüt ettiği nitelikleri hüküm olmadığı durumlarda ise dürüstlük kuralına göre taşıması gereken nitelikleri taşımıyorsa inşaat ayıplıdır. Ayıp sözleşmeye bağlı nisbi bir kavram olduğundan tesbitinde sözleşme ve ekleri gözönüne alınacaktır. Yüklenicinin ayıptan sorumlu olmasının ilk şartı yapının ayıplı olarak tamamlanmış ve teslim edilmiş olmasıdır.Ayrıca ayıbın iş sahibine yüklenilecek bir sebepten doğmaması gerekir. Diğer şartlar ise sorumsuzluk anlaşmasının bulunmaması, arsa sahibinin yapıyı kabul etmemesi, gözden geçirme ve bildirim külfetini yerine getirmesidir. Yüklenicinin ayıptan sorumlu olduğu hallerde arsa sahibi sözleşmeden dönme, bedelden indirim isteme, ücretsiz onarılmasını isteme seçimlik haklarından birini kullanabilir. Ayrıca arsa sahibinin genel hükümlere göre tazminat talep etme hakkıda mevcuttur.Uygulamada en çok rastlanan uyuşmazlık konusu olan ayıp, bu çerçevede incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction contract of land share is not from contracts regulated in Turkish Code of Obligations. The construction contract of land share is a mixed contract such that it contains the elements of both the contract of selling property and construction contract. According to the construction contract of land share, landowner assigns a certain share of his land to the contractor. On the other hand, contractor builds the construction and delivers it to the landowner. Main subject of my paper is the defects of delivered constructions and the responsibilities of the contractor from these defects in the view of 475th clause of the Turkish Code of Obligations. In the construction contract of land share, defect is the lack of qualification of the delivered construction. If the construction does not contain the undertakings of the contract or if it does not contain the qualifications of good faith, the construction considered as defected. Since defect is a proportional term, which depends on the contract, the contract between parties must be taken into consideration. First requirement of the contractor's responsibility for defects is that the construction must be completed as defected and must be delivered to the landowner. Also, defect must not be arisen because of the landowner. Other requirements are that, there should be no irresponsibility agreement between parties and the landowner must not accept the defected construction and he must observe and interpose it. In the situations where the contractor is responsible for the defected construction, landowner has the rights to break the agreement, ask for a reduction from the charge, or demand free repair. Landowner is free to choose only one of these. Also, landowner has the right for demanding a compensation depending upon the general provisions. Defect, which prevails among the construction contracts of land share, is examined by taking these facts into consideration.