Etik liderlik ve etik iklimin mobbing (Yıldırma davranışları) üzerindeki etkisi: Ampirik bir çalışma
Effect of ethical leadership and ethical climate on mobbing and an empirical study
- Tez No: 443251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, işgörenlerin etik liderlik ve etik iklim algılarının mobbingi azaltma ve etik liderliğin etik iklimi geliştirme yönündeki etkisini incelemek üzere geliştirilmiştir. Araştırma maksadıyla, İstanbul'da ikamet eden, Bankacılık, Üretim, Gıda, Hizmet, Sağlık ve Turizm sektörlerinde faaliyette bulunan 7 firma üzerinde çalışan 566 kişiye anket uygulaması yapılmış ve şu sonuçlar elde edilmiştir: Gerek etik liderliğin gerekse etik iklimin mobbing üzerinde negatif bir etkisi bulunurken, etik liderliğin etik iklime pozitif yönde bir etkisi bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to investigate the affect of ethical leadership and ethical climate perceptions to reduce mobbing (bullying behaviour) and to show the affect of ethical leadership developing ethical climate by the time. There is a survey which was applied on 566 employees who works in 7 companies located in İstanbul and their sectors are Banking, Production, Telecommunication, Tourism, Consulting and group enterprises. They reached these results with the survey's datas. It shows that both ethical leadership and ethical climate have negative effect on mobbing. However ethical leadership have positive effect on ethical climate.