Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde yüklenicinin ayıptan doğan sorumluluğu
Contractor's liabilitiy for defects regarding construction contracts in return for flat
- Tez No: 627499
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gelişmekte olan ülke sınıfında bulunan ülkemizde en yoğun ve gelişmiş sektör inşaat sektörüdür. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında iştigal ettiğimiz işlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Sektörün fiili gelişiminin yanında hukuki gelişimin de bununla birlikte gelişmesi büyük önem arz etmektedir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi mevzuatlarımızda açıkça düzenlenmiş sözleşmelerden değildir. Bir tarafta mesleki bilgisi ve tecrübesi gereği işi eser imal etmek olan yüklenicinin bulunduğu diğer tarafta ise bir taşınmazın sahibi olan arsa sahibinin bulunduğu sözleşmedir. Arsa sahibi, yükleniciye arsasında imal edilecek olan eserden bağımsız bölüm vermeyi taahhüt ederken bir taraftan da kendisine bağımsız bölüm almayı yani bir kazanç sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun karşısında yüklenici ise imal ettiği eserdeki kendisine düşen bağımsız bölümlerden kazanç sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesiyle İlgili Temel Kavram ve Konular ele alınmış,“Birinci Bölüm'de”ise Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin tanımı, unsurları ve şekli üzerinde durulmuştur.“İkinci bölüm'de”yüklenicinin sorumluluğunun şartları ve arsa sahibinin haklarına değinilirken son bölümde ise sorumluluğun sona ermesi ve zamanaşımı konuları ele alınmıştır. Konunun incelenmesi“SONUÇ”başlığı ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
The most dense and developed sector in our country, which is in the developing country class, is the construction sector. The construction sector is one of the works we do both domestically and abroad. Besides the actual development of the sector, it is of great importance that the legal development also develops with it. Construction contract against floor is not one of the contracts explicitly arranged in our legislation. It is the contract on the one hand, where the contractor, whose job is to produce a work due to his professional knowledge and experience, is on the other hand, and the owner of the land that owns an immovable. While the landowner is committed to giving the contractor independent sections from the work to be manufactured on his land, he also aims to purchase an independent section, that is, to earn a profit. On the other hand, the contractor aims to earn income from the independent sections of his work. Our study consists of an introduction and three chapters. In the“Introduction”section, the Basic Concepts and Subjects Related to the Construction Contract for the Floor are discussed, while in the“First Part”the definition, the elements and the form of the Construction Contract for the Floor. In the“second part”, the conditions of the contractor's responsibility and the rights of the landowner are addressed, while in the last part, the termination of the responsibility and the timeout are discussed. The examination of the subject has ended with the title“CONCLUSION”.