Kariyer planlamada verilen eğitim etkinliklerinin önemi
The importance of training activities i̇n carrier planning
  1. Tez No: 443260
  2. Yazar: GÖKNUR AKÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı kariyer planlamalarında eğitim etkinliklerinin öneminin incelenmesidir. Bu kapsamda öncelikle yapılan literatür taraması doğrultusunda eğitim, kariyer, kariyer yönetimi kavramları tanımlanmış, kariyer geliştirme program ve yöntemlerine değinilmiştir. Daha sonra eğitim planının uygulanması ve eğitim etkinliklerinin değerlendirilmelerine yer verilmiştir. Çalışmanın araştırma boyutunda, kariyer planlamada alınan eğitimlerin etkinliğinin ne derece önem taşıdığını tespit etmek amacı ile Analitik Hiyerarşi Projesi yöntemi uygulanmıştır. AHP üzerinden incelendiğinde , kariyer esnekliği, kariyer anlayışı ile çalışanın kariyer hedefine yönelik kişisel değerleri karar noktaları saptanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise analitik hiyerarşi prosesi uygulama adımları kriter olarak belirlenen üç karar ana ve beş alt karar noktası ve dokuz faktör olarak ele alınmıştır. Uygulama şemalar yardımı ile altı adımda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the importance of education and career planing activities. In this context, in the direction of literature search, education, career and career management concepts have defined, it is refered to carrer development programs and methods. In addition, it is examined that implementation of traning plans and educational activitie. In the search part of study, Analytic Hierarchy Project method was applied to determine how important the education activities in career planning. When analyzed through AHP method, career flexibility, career goals and personal values for the employee's understanding of career decision points, respectively. In the practical part of the study, analytic hierarchy process application stpes are examined as a three main decisions, five sub main decision and nine factor. Aplications were examined in six steps with the help of diagrams.