NATO's future: Topics of mission preservation and power of decision making
NATO'nun geleceği: Görevin sürmesi ve karar verme gücü
  1. Tez No: 443273
  2. Yazar: HASLET GEMİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, yeni dünya düzeninde NATO'nun geleceği ile ilgilidir. NATO Soğuk Savaş döneminde bir güvenli ve savunma örgütü olarak kuruldu. Ana görevi ittifak üyelerinin arasındaki çatışmaları önlemek ve ortak düşmana, yani Varşova Paktı Örgütüne karşı savunma stratejileri geliştirmek ve uygulamaktı. Soğuk Savaş 1991'de bitti ve Varşova Paktı Örgütü sonlandırıldıktan sonra NATO'nun geleceği geniş kapsamlı bir tartışma konusu oldu. Aydınlar ve siyasi liderler arasında başlıca iki görüş ortaya çıktı. Bir görüş NATO'nun devamını, diğeri ise sonlandırılmasını savunuyordu. Soğuk Savaş sonrası dönemde, NATO'nun ortak düşman kavramını yeniden tanımlayarak devam etmesi gereğini ortaya koyan çeşitli gelişmeler oldu. NATO tartışması bu tezde birkaç açıdan ele alınmaktadır: güvenlik ve savunma ittifakı kavramının tarihsel gelişimi (Soğuk Savaş ve sonrasında NATO'ya yaklaşımlara ışık tutmak amacıyla); iki karşıt yaklaşımı incelemek amacıyla Soğuk Savaş dönemi sonrasındaki siyasi gelişmelerin bir analizi; NATO ile karşılaştırmak üzere Varşova Paktı Örgütünün analizi ve ABD – AB ilişkileri ekseninde Soğuk Savaş sonrası siyasi gelişmelerin analizi. BM – NATO ilişkileri Soğuk Savaş sonrası iki örgütün karar verme gücü denemeleri bağlamında incelendi. Tezde sonuç olarak tarihsel arka planın NATO'nun sonlandırılmasını desteklemediği noktasına ulaşıldı ve örgütün yeni tehdit ve BM ile yeni güç ilişkileri çerçevesinde varlığını sürdüreceği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns NATO's future in the new world order. NATO was founded as a security and defence organisation in Cold War era. Its main mission included to prevent conflict between the members of alliance and to develop and implement defence strategies against the common enemy, that is Warsaw Treaty Organisation of the communist bloc. As the cold war ended in 1991 and the WTO was terminated, the future of NATO has come to be discussed extensively. Among the intellectuals and the political leaders, there were mainly two opinions, as defending and objection the continuity of NATO. During the post-Cold War era many events came to happen in the world due to the ethnic and interest conflicts that gave rise to the opinion that NATO should continue by changing its definition of common enemy. This thesis explores discussions on NATO from several points: historical development of the concept of security and defence alliance in order to throw light to perspectives on NATO during the Cold War and post-Cold War eras; an analysis of political developments of Cold War era among the allies to examine the opposition between the two perspectives; an analysis of WTO for a comparison with NATO; an analysis of the political developments in the post-Cold War era with a particular focus on the US – EU relations. The UN – NATO relations has been studied in their exercise of power of decision making in the post-Cold War era. The thesis came to conclude that the historical background does not justify its termination, and NATO will continue on the basis of new threat and power relations with the UN.