Putin dönemi Rusya Federasyonu'nun Güney Kafkasya politikası (2000-2015)
Russian Federation's foreign policy towards southern caucasus during putin era (2000-2015)
  1. Tez No: 443287
  2. Yazar: BORA KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR AYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Rusya Federasyonu'nun Putin dönemindeki Güney Kafkasya politikasını incelemektedir. Bu bağlamda ilk olarak Güney Kafkasya bölgesinin sosyo politik özellikleri ve ortaya çıkan rekabet alanları ele alınacaktır. Ardından Putin'in Rusya'da artan etkisine ve bunun Rus dış politikasında nasıl bir dönüşüm yarattığı incelenecektir. Bu kapsamda Atlantikçilikten Avrasyacılığa geçiş ve dönemlere göre farklılaşan doktrinler değerlendirilecektir. Son olarak Rusya'nın Güney Kafkasya politikalarının şekillenmesine neden olan krizler incelenecektir. Osetya ve Karabağ gibi bölgelerin dışında, AKKA ve enerji hatları gibi üst unsurların etkileri de incelenecektir. Tüm bu incelemelerin ışığında Putin dönemi Rus dış politikasında Güney Kafkasya'nın yeri ortaya konacaktır. Böylece Putin döneminin yarattığı dönüşüm ile Güney Kafkasya'daki politikaların arasında ne gibi bir paralellik olduğu sorgulanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Russian foreign policy towards Southern Caucasus during Putin Era will be examined. Firstly, the social/political bakground and the rivalry fields of Southern Caucasus will be investigated. Secondly, Vladimir Putin's increasing effect into the Russian politics and foreing policy since 2000's will be the focus point. The transformation of Russian foreign policy with Putin effect will be displayed in this context. In this respect, transition from Atlanticism to Euroasianism and the doctrines of different eras will be evaluated. Finally, the Crices which have shaped the Russian foreign policy towards Southern Caucasus. In this context, the regions like Osetia and Nagorno-Karabagh and supra-structures like CFA and energy policies will be analyzed. In the light of aforementioned examinations, the importance of Southern Caucasus in the Russian foreign policy will be detected. In this respect, it will be analyzed what is the linkage between the Putin based transformation and Russian foreign policy towards Southern Caucasus.