Financial condition analysis in the public sector and an application: İstanbul Metropolitan Municipality
Kamu sektöründe mali durum analizi ve bir uygulama: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
- Tez No: 443286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Türkiye'de kamu mali yönetiminin yapısı tümüyle değişmiştir. Şeffaflık ve hesap verebilirlik kavramları kamu mali sisteminin esası olarak düzenlenmiştir. Yeni düzenlemeyle birlikte kamu sektöründe nakit esaslı muhasebe sisteminden tahakkuk esaslı muhasebe sistemi uygulamasına geçilmiştir. Tahakkuk esaslı muhasebesi sistemi yalnızca kamu kurumlarının tüm faaliyetlerini kayıt altına alan bir düzen getirmemiş bu bilgilerin karar verme ve faaliyetlerin değerlendirilmesi süreçlerinde kullanılmasına imkan sağlayacak mali tabloların üretilmesini de zorunlu kılmıştır. Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılabilmesi ve kamu sektörü kurumlarının şeffaf ve hesap verebilir bir biçimde yönetilebilmesini sağlayacak olan kamu sektörü muhasebesi ve kamu sektörü muhasebesinin çıktısı olan finansal raporlardır. Mali raporlama kamu sektöründe demokratik bir yönetim sisteminin sağlanması bakımından oldukça önemlidir. Kullanıcılara kurumun mali durumu hakkında özet bilgi veren mali tablolar sayesinde kurumun belli bir dönemi ya da dönem sonundaki durumları hakkında temel bilgiler elde etmek mümkün olmuştur. Bu çalışmada; kamu sektörü muhasebe sistemi ele alınmış ve tahakkuk esaslı muhasebe sisteminde üretilen mali tabloların analizine yer verilmiştir. Örnek uygulamaya konu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mali durumunu nakit ödeme gücü, bütçe yapısı, uzun vadede borç ödeme gücü ve hizmet sürdürebilirliği olmak üzere dört açıdan ölçmek için mali oranlar kullanılmıştır. Çalışma, belediyenin 2006-2014 yıllarına ait bilanço ve faaliyet sonuçları tabloları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Böylece, kamu sektörü kurumlarının faaliyetlerinin, doğru bir biçimde ölçülmesinin, değerlendirilmesinin ve geliştirilmesinin sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The structure of public finance management in Turkey has completely changed with the law no. 5018 on Public Finance Management and Control. The concepts of transparency and accountability have been regulated on the basis of the public finance system. With the new regulation, the cash based accounting has been replaced by accrual based accounting in the public sector. Accrual based accounting system has not only brought about a regulation that records all activities of public institutions, but also has required the preparation of financial statements that will enable their use in the decision-making processes as well as in the activity evaluation processes. Public sector accounting and financial reports that serve as the output of public sector, which will provide efficient and profitable use of public funding and will enable the transparent and accountable management of the public sector. Financial reporting is of paramount importance in terms of maintaining a democratic management system in the public sector. Thanks to the financial statements that summarize the financial condition of the institution while informing the users, it has been possible to attain basic information regarding the condition of an institution during a specific period or at an end-period. Dealing with the accounting system of the public sector, this study contains analysis of financial statements that are produced in the accrual based accounting system. In order to measure the financial condition of Istanbul Metropolitan Municipality in terms of the cash solvency, budget solvency, long-term solvency and service-level solvency have been used financial ratios. The study has been conducted by means of using the statement of financial position and financial performance of the municipality between 2006 and 2014. Thus, it has been aimed to measure accurately, evaluate and develop the activities of public sector organizations.