An exploratory analysis of online shopping behavior in Turkey
Türkiye'de online alışveriş davranışına yönelik araştırıcı bir analiz
  1. Tez No: 443288
  2. Yazar: BUĞRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber hem kullanıcı davranışları hem de iş modelleri değişiklik göstermiştir. İnsanların birbirleriyle olan iletişimlerinden, günlük aktivitelere kadar birçok konuda yeni alanlar ve modeller ortaya çıkmıştır. E-ticaret de bunlardan biri olup, alışveriş alışkanlıklarına yeni bir soluk getirmiştir.Bu tez çalışmasında ilk olarak e-ticaret kavramı tanımlanmış olup, e-ticaretin dünü, bugünü ve geleceğine değinilmiştir. Bugün e-ticaretin geldiği noktada payı büyük olan küresel dev e-ticaret firmaları incelenmiştir. Sonraki bölümde, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler tanımlanmış, gayri safi milli hasılalarına göre gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler incelenmiştir. Bu ülke ekonomileri içinde e-ticaretin payı tespit edilmiştir.Bir sonraki bölümde Türkiye'de e-ticaretin durumu üzerinde durulmuştur. Türkiye'de e-ticaretin tarihçesi incelenmiş olup, Türkiye'deki en başlıca e-ticaret firmaları belirtilmiştir. Türkiye'de e-ticaret mevzuatı ve düzenlemeleri de açıklanmış olup, Türkiye'den online alışveriş pazarına yönelik veriler paylaşılmıştır.Son bölümde ise, Türkiye'de online alışveriş davranışını belirlemek adına yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiş, bu sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alongside the technologic developments, transformation in user behavior and business models have been observed. New areas and models are emerged in a lot of grounds like the communication of people or daily activities. So a new face put for shopping behavior by the e-commerce which is one of the novelties.First of all, e-commerce term is defined in this thesis, yesterday, now and future of e-commerce are mentioned. The global e-commerce giants, which have played a big part on carrying e-commerce to the point of today, are examined. In the next chapter, developed and developing countries are defined, they are reviewed by their gross domestic product seperately. E-commerce volume in these economies is determined.In following chapter, e-commerce situation in Turkey is emphasised. The major e-commerce companies in Turkey are indicated. Also law and regulations of e-commerce in Turkey are explained, statistical data oriented in Turkish online shopping market is shared.In the last chapter, online shopping behavior in Turkey research findings are covered and the results are analyzed.