Dış kaynak kullanımında etkileşim sürecinin işletme performansına etkisinde çatışma çözümlemesinin aracılık rolü: Otomotiv sektöründen bir uygulama
The mediating role of conflict resolution on impact of outsourcing interaction process and organizational performance
- Tez No: 443293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE KOÇOĞLU SAZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tez çalışmasında, literatür taraması bölümünde dış kaynak kullanımı kavramı, işletme performansını geliştirme açısından dış kaynak kullanımı, dış kaynak kullanımı etkileşim süreci ile işletme performansı ilişkisini etkileyen unsurlardan biri olan çatışma çözümlemesi ve bahsi geçen kavramlarla ilgili akademik çalışmalar ele alınmaktadır. Çalışmanın son bölümlerinde dış kaynak kullanımı etkileşim sürecinin çatışma çözümlemesi ile işletme performansı arasındaki ilişki belirlenmektedir. Otomotiv sektöründe yer alan Marmara Bölgesi'nde üç farklı lokasyonda faaliyet gösteren yüzde yüz Japon sermayeli X firmasının lojistik, satın alma, finans, insan kaynakları, satış, üretim, kalite birimlerinde görev alan beyaz yakalı çalışanlara yönelik yapılan araştırmada dış kaynak kullanımı etkileşim süreci dahilinde ortak katılım, iletişim kalitesi, bilgi paylaşımının çatışma çözümlemesi ile işletme performansı arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Cevaplayıcıların demografik özellikleri, güvenilirlilik ve geçerlilik analizleri, değişkenlere ilişkin ortalama değerler, değişkenler arası ilişkilerin analizleri ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, dış kaynak kullanımı etkileşim süreci ile işletme performansı arasında; dış kaynak kullanımı etkileşim süreci ile çatışma çözümlemesi arasında; çatışma çözümlemesi ile işletme performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunlara ek olarak dış kaynak kullanımı etkileşim süreci ile işletme performansı arasındaki ilişkide çatışma çözümlemesinin aracı değişken rolü olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, concept of outsourcing, outsourcing in terms of organizational performance development, conflict resolution's effects on outsourcing interaction process and organizational performance and academic studies related concepts are discussed on the literature research parts. The last parts on this thesis are concluded by X Japanese automative company which is located in Marmara Region with three plants research and have logistics, purchasing, finance, human resources, sales, production, quality departments which are employee. Demographic features of participants, reliability and viability statistics, descpitive statistics, the analysis between variables are used for data analysis. The results of research show that there is significant association between outsourcing interaction process and organization performance; association between outsourcing interaction process and conflict resolution; between conflict resolution and organization performance. In addition to the result indicates the mediator variable status of conflict resolution on the association between outsourcing interaction process and organization performance.