Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilkokullarında bilgi ve iletişim teknolojilerinin öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonu
The integration of information and communication technologies to the learning-teaching process in elementary schools in the Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 443310
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde BİT entegrasyonu açısından okullardaki mevcut durumu değerlendirmek ve öğrenme sonuçlarına etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel ve deneysel araştırma modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın betimsel bölümü ; genel alanyazın tarama modelinde yürütülmüş olup, veriler anket yoluyla toplanmıştır. KKTC'de bulunan toplam 110 ilkokulun 68 tanesi çalışma grubunda yer almıştır. Bu okulların ilçelere göre dağılımı ise; Güzelyurt ( 13 ilkokul ), Lefkoşa ( 21 ilkokul ), Girne ( 13 ilkokul ) , Magosa ( 15 ilkokul ) ve İskele ( 6 ilkokul ) şeklindedir. Bigi ve İletişim Teknolojileri Anket Formu bu ilçelerde görevli olan 432 ilkokul öğretmeni ve 120 okul yöneticisine uygulanmış olup toplam 552 anket değerlendirmeye alınmıştır. Anket yoluyla toplanan veriler SPSS programında ; frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve t testi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir.Manidarlık düzeyi < .05 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın deneysel boyutunda ise (Sosyal Bigiler dersi 5. Sınıf“Kültür Mirasımız”ünitesi) Fikri Karayel İlkokulu'nun beşinci sınıflarında öğrenim gören toplam 34 öğrenci yer almaktadır. Ayrıca, araştırmanın uygulama boyutu tamamlandıktan sonra 34 öğrenci velisine de açık uçlu sorulardan oluşan bir bir anket uygulanmıştır. raştırma bulguları araştırmanın alt amaçları doğrultusunda ele alınarak, tablolar halinde açıklanmış ve alan yazın bulgularıyla ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Araştırmada anket yoluyla elde edilen verilere göre çalışma grubunun %51.3'ünün bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili hizmet öncesi veya hizmet içi herhangi bir eğitim almadıkları tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre yönetici ve öğretmenlerin BİT'e yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık gözlenmiş 〖[t〗_((538))=4.69,p
Özet (Çeviri)
This research has been undertaken in the Turkish Republic of Northern Cyprus in order to evaluate the existing conditions in schools and find out its impact on learning results with regards to the integration of information and communication technologies. The research was done by using descriptive and experimental models. The descriptive part of the research was carried out by scanning the literature reviews and the datum was collected by surveys. 68 out of 110 primary schools took part in this study.The distribution of these schools according to their districts are as follows;13 schools from Güzelyurt; 21 from Lefkoşa; 13 from Girne; 15 from Mağusa and 6 primary schools from İskele. 552 people in total were evaluated by the information and communication technologies questionnaires which were filled in by 432 teachers and 120 administrators.The datum collected by surveys were analysed in SPSS programme by using frequency percentage, arithmetic avarage and t-test. The significance level was determined as