The evaluation of shadow economy as a compononent of organizational culture: A case study
Gölge ekonominin örgüt kültürünün bir parçası olarak değerlendirmesi: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 443311
  2. Yazar: ÇAĞRI GÖKTUĞ TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Modern dünya nesilleri değiştirdiği gibi, örgütsel davranışları da değiştirmektedir. Modernite ve modern kültür, günlük rutinler, semboller, ritüeller, ürünler, firmalar, üretim yöntemleri, sanat ve tüketici davranışları üzerinde belirgin etki veya değişimler yaratmaktadır. Bireyler ve örgüt kültürünün parçası olan bu bileşenler üzerindeki etkilerin, değişimlerin doğası gereği, örgüt kültürü üzerinde de etkileri olduğu söylenilebilir. Öte yandan, örgüt kültürü üzerindeki bu etkilerin anlaşılabilmesi için postmodernist teoriler, açıklanması gerekli parametrelerdir. Bunun yanı sıra dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan gölge ekonomi küresel ekonominin ayrılmaz bir parçasıdır. Ek olarak gölge ekonomi modern dünya ve modern kültürün parçası olması dolayısıyla örgütsel alt kültürün tüm dünyada kaçınılmaz olarak parçasıdır. Bu tez, örgüt kültürü üzerindeki bu etkilerin moderniteden postmodern kültüre kadar olan zaman aralığında incelenme amacındadır. Ana amacının yanı sıra bu tez, gölge ekonomi ve yasa dışı pazarlara odaklanmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu tez piramit yapılanmasını örgüt yapısı olarak seçen legal ve illegal iş modellerinin farklarını anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
As modern world drives changes in generations, so it drives changes in organizational behaviors. Modernity and modern culture creates dramatic impacts or changes on daily routines, symbols, rituals, products, corporates, production methods, arts and consumer behaviors. On the nature of these impacts on individuals and components of organizational culture, it can be said that it has impacts on organizational cultures. In other respects postmodernism theories are essential parameters which have to be defined for understanding these impacts on organizational culture. On the other hand as a part of modern world, shadow economy, which is the one of the biggest economy in the world, is an inseparable part of the global economy. Additionally, shadow economy is a part of modern world and modern culture, consequently it is a ineluctable parameter for organizational subculture all around the world. This thesis aims to research these impacts on organizational culture in a time period which is from modernity to postmodern culture. In addition to main objective, this thesis also aims to focus on shadow economy and black market as a component of organizational culture. Also, this thesis aims to understand differences between legal and illegal business which has pyramid scheme as organizational structure.