5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununda iddianamenin iadesi kurumu
Restitution of indictment in Criminal Prosedure Law no.5271
- Tez No: 443323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İddianamenin iadesi kurumu, 1412 sayılı Ceza Muhakemesi Usulü Kanunundan 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununa geçiş dönemindeki yeni yasanın ceza adalet sistemimize getirdiği en köklü yeniliklerden birisidir. 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun Kamu Davasının Açılması başlıklı ikinci kısmında, kanunun 174. Maddesinde düzenlenmiştir. 25.05.2015 Tarih ve 5353 sayılı yasa ile kanun, henüz yürürlüğe girmeden tadil edilmiştir. Uygulamada özellikle yetersiz düzenlenip mahkemelere sunulan iddianamelerin önüne geçilerek filtre fonksiyonunu yerine getirmesi, buna bağlantılı olarak kişilerin lekelenmeme haklarının zedelenmemesi, yargılamaların hızlandırılması ile tek celsede duruşmanın bitirilmesi amacı, kurumun sisteme girmesinde başat rol oynamışlardır. Kanunun sistematiğine göre soruşturma evresi içerisinde düzenlenen kurumun, kimi yazarlar tarafından ayrı bir evre ya da ara muhakeme evresi olarak kabul edildiği görülmektedir. Ceza yargılamasının asıl amacı hukukun toplanmasına izin verdiği delillerin yine hukuka uygun yöntemlerle toplanarak, bu şekilde maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bu kapsamda delillerin toplanmasından sonra yeterli şüphe üzerine düzenlenerek yetkili ve görevli mahkemeye sunulan, kişiye bir suç ithamında bulunan iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesi ile aleni olan kovuşturma aşaması başlayacağından iddianamenin kanunda gösterilen şekilde ve içerikte olması gerekecektir. Aksi takdirde usulüne uygun olarak düzenlenmeyen iddianame Cumhuriyet başsavcılığına iade edilecektir. Çalışmamızda iddianamenin iadesi kurumun tanımı, ceza usul mevzuatımıza girişi, hukuki niteliği, amacı, süresi, nedenleri, iade yasakları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6.maddesi ile bağlantısı, uygulamadaki yeri irdelenmiş, ayrıca iddianamenin iadesinin sonuçları ve iade kararına karşı başvurulabilecek kanun yolu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Restitution of indictment institution, the new law in transition period from the Criminal Procedures Law No.1417 to Criminal Procedure Law No:5271, is one of the most fundemental change to our criminal justice system. It was arranged in the 174th clause of law, becoming valid on 01.06.2006 with the title Initiation of Public Prosecution in the second part of Criminal Procedure Law No:5271. With the date 25.05.2015 and 5353 numbered law, the law(code)was amended before becoming valid. In practice, particularly insufficient arranged indictments are averted to perform filter function, relevant to this, people's rights against self-incrimination, with their adjudications' speed; the aim of the trial in a single session plays a vital role to log into the system for the institution. According to the systematic of law, institution, arranged in the inquirement stage, by some writers it is accepted as a different or a secondary trial. The main aim of the Criminal procedure is to reach material fact in the way the proofs that law allowed to be collected and these also collecting with the legal ways. In this context, after collecting proofs, alleged offence to the person, arranged upon enough suspicion, put forward to an authorized court, indictment is agreed upon by the court as the prosecution stage is going to begin, the indictment will be necessary in such a way and context of law. Otherwise, the indictment which is not arranged according to the procedure will be remanded to Chief Public Procecutor's Office. In our work(study), it is studied definition of restitution of indictment institution, its access to our law of criminal procedure, legal nature, aim, duration, reasons, restitution bans, the relation with European Convention of Human Right's 6th clause, also it is emphasized the results of restitution of indictment and the legal remedy to be applied against the decision of restitution.