The effects of country-of-origin components on consumers' product evaluations and willingness to pay for electronic home appliances
Tüketicilerin elektronik ev aletleri için ürün değerlendirmelerinde ve ödeme isteklerinde menşei ülke bileşenlerinin etkileri
  1. Tez No: 443324
  2. Yazar: AMIR SABOONI HOSSEINGHOLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Menşei ülkenin (MÜ) tüketici bilgi işleme bağlamında bilgisel bir işaret olarak etkileri kapsamlı olarak çalışılmış, ve menşei ülke yapısının bölünmesinden sonra, bu yapının farklı bileşenlerinin tüketicilerin ürün değerlendirmeleri ve algılanan kalite üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Ödeme İsteği (Öİ) de bazı çalışmalar tarafından MÜ yapısının etkisi altında incelenmiştir, ancak farklı MÜ bileşenlerinin fiyat sonuçları araştırılmamıştır. Bu çalışma, Tasarım Ülkesi (TÜ) ve Üretim Ülkesi (ÜÜ)'nin fiyat sonuçlarını bir TV seti ve bir fan olmak üzere iki ev aleti üzerinde gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Renkli ilanlar uyarıcı olarak kullanılmış ve ilgili literatüre ait ölçeklerle tasarlanıp kullanılan bir anket aracılığıyla tüketicilerin ürün değerlendirmeleri ve Öİ ölçülmüştür. Bulgular, MÜ bileşen manipülasyonlarının ürün değerlendirmelerinde anlamlı farklılıklar ortaya çıkardığını göstermiştir. Dolayısıyla bağımsız değişkenler olarak TÜ ve ÜÜ ve bağımlı değişkenler olarak algılanan kalite ve Öİ arasında bir ilişkinin varlığı desteklenmiştir. Ürün aşinalığı, satın alım dahiliyeti, ve fiyat hassasiyetinin moderator değişken olarak MÜ bileşenleri ve tüketici Öİ ilişkisi ve ürün değerlendirmeleri üzerindeki etkisi örneklemi katılımcıların fiyat hassasiyeti, satın alım dahiliyeti, ve ürün aşinalığı seviyelerine göre (az/çok) iki gruba ayırarak gözlemlenmiş, ve her bir moderator değişken için farklı seviyeler gösteren ikili gruplar belirgin farklılıkları gözlemlemek üzere kalite değerlendirme ve Öİ'lerine göre karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak moderator değişkenlerin bağımsız değişkenlerle bağımlı değişkenler arasındaki ilişki üzerindeki moderasyon etkisi teyit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The effects of country-of-origin (COO) as an informational cue in consumer information processing context have been widely studied, and since the decomposition of the COO construct, the effects of the different components of this construct have also been studied on consumers' product evaluations and perceived quality. Willingness to pay (WTP) have also been studied under the influence of the COO construct by a handful of studies, however the price consequences of different COO components have not been studied. This study is an attempt to observe price consequences of country-of-design (COD) and country-of-manufacture (COM) on two home appliances namely a TV set and a fan. Colored ad copies were used as the stimuli and a questionnaire using scales from relevant literature was designed and utilized to measure consumers' product evaluations and WTP. The results suggest significant differences in product evaluations as a result of COO component manipulations. Hence a relationship is confirmed between COD, and COM as independent variables and perceived quality and WTP as dependent variables. The effects of product familiarity, purchase involvement and price sensitivity as moderator variables on the relationship of COO components and consumers' WTP and their product evaluations were observed by dividing the sample into two groups according to the respondents' level (low/high) of price sensitivity, purchase involvement and product familiarity and the two groups demonstrating different levels of each moderator variable were compared with regard to their quality evaluations and WTP to observe any significant differences. As a result the moderator variables' moderation effects on the relationship of the independent and dependent variables of the study were confirmed.