Proje yönetimi ve sigorta sektöründe örnek uygulama
Project management and case study in the insurance sector
  1. Tez No: 443322
  2. Yazar: AHMET KEREM PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sosyal bilim alanında çalışan akademisyenler tarafından son dönemlerde oldukça önemle incelenen proje yönetimi kavramının önemi, gerek kamu işletmeleri gerekse özel işletmeler açısından her geçen gün daha da artmaktadır. Yurt dışındaki kamu ve özel sektör ile karşılaştırılacak olursa, proje yönetim kavramı ve metodolojileri, ülkemizde henüz istenen seviyelere ulaşamamıştır. Bu çalışma, proje ve proje yönetimi kavramlarını açıklayarak, sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde mevcut durumu ve kâr zarar tablolarında farklılık olup olmadığını belirlemek amacını taşımaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde; proje, proje yönetimi, proje bilgi alanları, proje yönetim grupları, proje evreleri ve proje yönetim ofisi kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise faaliyette bulunan işletmelerde, proje yönetim ofislerinin bulunup bulunmadığı ve proje yönetim ofisi bulunan ve bulunmayan işletmelerin mali tablolarının incelenmesine ilişkin araştırma yer almaktadır. Araştırma alanı Türkiye'de sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerden oluşmaktadır. Sigortacılık sektörü içinde, hayat ve hayat dışı olarak farklı özelliklere sahip işletmeler bulunması nedeniyle, Türkiye'de yaygın organizasyonlara sahip olan hayat dışı işletmeler uygulama alanı olarak seçilmiştir. Çalışmada sigorta sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde proje yönetim ofislerinin bulunmasına ilişkin genel durumun incelenmesinin yanı sıra, söz konusu işletmelerde, proje yönetim ofisi bulunan ve bulunmayan işletmelerin dönemsel kâr zarar tabloları incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre Türkiye'de sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde proje yönetim ofisine sahip olma gereksiniminin düşük seviyelerde olduğu ifade edilebilir. Fakat prim üretiminde üst sıralarda yer alan işletmelerin yaklaşık yüzde 80'inin proje yönetim ofisine sahip olması, sektör liderlerinin proje yönetim ofislerine verdiği önemin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu çalışma; proje yönetimi, metodolojileri, metodları ve proje yönetim ofisleri hakkında, konu ile ilgilenen akademisyenlere, kamu ve özel sektör çalışanlarına ve araştırmacılara bilgi ve öngörü sağlayıp, proje yönetiminin Türkiye'de gelişmesine de katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of project management concept which is studied with a great interest by social scientists is growing for both the governmental organizations and private organizations day by day. When it is compared to their foreign counterparts, project management and methodologies in our governmental and private organizations is not in the desired level. This study is conducted with an aim for determining whether the project and project management concepts has any effect on the income statements and existing situation of companies within the insurance industry by defining this concepts in detail.In the scope of the second part of this study, concepts of project, project management, project information areas, project management groups, project phases and project management offices evaluated. In the third part of the study, there is a research which is questioning the effect of existence of project management offices on financial statements on enterprises operating. Field of research consists of the companies which is operating on insurance industry. Since there is different companies operating in the branch of life assurance and non-life assurance insurance industry, non-life assurance companies which has a widespread network on Turkey had chosen as an application field. With this study the existence of project management offices had been researched. Along with the research related with general situation of project management offices in the industry, periodic effect of the existence of project management offices on the income statement of the companies within the scope of this analysis had been conducted. According to findings of this study, it can be stated that there is not a necessary of having a project management office for the companies which is operating in the insurance industry of Turkey. But the fact that the existence of project management offices on the 80 percent of the companies that is placed in the upper levels of higher premium generation has a project management office, shows the interest of industry leaders on project management offices. It is expected that this study will provide knowledge and foresight about project management offices, project management, methodologies, methods, for scholars who is interested on this subject, for employees of private and government organizations and for researchers.