Measuring the impact of information system capabilities on firm performance
Bilişim sistemleri kapasitesinin firma performansına etkisinin ölçümü
  1. Tez No: 443327
  2. Yazar: ARAFAT SALİH AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilişim sistemleri ve teknolojileri, işletmelerin performanslarını her yönü ile etkilemektedir. Firma performansı ve bilişim sistemlerinin kabiliyetleri arasındaki ilişkinin tespiti konusunda çelişkili sonuçlar ortaya koyan çalışmalar yapıla gelmiştir. Bu araştırma, bilişim sistemleri kabiliyetlerinin temel faktölerini araştıran ve ortaya koyan özlü bir yapı önermektedir. Kaynak temelli bir yaklaşımla bilişim sistemleri kapasitesinin, kaynak ve kapasite birleşimi sonucu ortaya koyulmuştur. Kaynak temelli teorinin uygulanması için bilişim sistemleri olgusu olan Orta-Aralık teorisi adapte edilmiştir. Bulgular, altyapı, insan kaynakları ve yönetimsel kabiliyetlerinin, bilişim sistemleri kapasitesi ile entegre olduğunu ortaya koymuştur. Seri çoklu arabuluculuk modeli üzerinden bilişim sistemleri kapasitesinin etkisi, karar verme ve işletme süreçleri performansı aracılığı ile araştırılmıştır. Her yapının direk ve endirek ilişkisi ve modelim uygunluğu ölçülerek yapısal eşitlik modellemesi (SEM) yöntemi ile etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma Türkiye'de faaliyet gösteren 204 firma üzerinde uygulanmıştır. İstatistiki sonuçlar, seri çoklu aracılık metodunu ve bilişim sistemleri ile firma performansı arasındaki ilişkinin, karar verme ve işletme süreçleri performansı arasında oluşan nedensel ilişkiyi desteklemektedir. Bu çalışma aynı zamanda bilişim sistemleri kapasitesi ile firma performansı arasında çoklu nedensel ilişkinin olduğunu göstermektedir. Bilişim sistemleri kapasitesi ile firma performansı arasındaki çelişkili olguya bu çalışma hem teorik hem de pratik olarak bir açılım sağlamaktadır. Bu sorgulama firma içerisindeki bilişim sistemlerin statik bir konumdan dinamik bir konuma dönüşmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
Information systems and technologies have an influence on every aspect of companies' business performance. Extensive studies have been conducted to determine the relations between information system (IS) capabilities and firm performance, with contradictory results. This research investigates and explores, in a combined way, the antecedent factors affected by IS capabilities. The combination of resources and competencies that comprise IS capabilities is demonstrated using the resource-based view (RBV). In order to apply RBV in this research, the main IS paradigm, the mid-range theory, is adopted. The findings show that infrastructure capability (IC), human resource capability (HRC), and administrative capability (AC) are components of IS capabilities in an integrated approach. Based on the theory, a number of hypotheses are formulated to examine the impact of IS capabilities on decision making performance (DMP) and business process performance (BPER) through the application of the serial multiple mediation model. Each of the constructs' direct and indirect relationships are determined, and the overall model fit is measured to understand their impact using a structural equation modeling (SEM) methodology. The survey was conducted with 204 firms which operates in Turkey. The statistical analysis supports the proposed serially mediated model and the indirect relationship between IS capabilities and firm performance (FP), with a causal link through DMP and BPER. The research also demonstrates that multiple casual links are required for IS capabilities to have an impact on FP. The study's approach to the IS paradigm provides a theoretical and practical perspective to resolve the paradoxical results regarding IS capabilities and FP. This assessment indicates the need to shift IS from a static to a dynamic position in the firm.