Factors influencing mobile transaction applications usage in telecommunication sector
Telekomünikasyon sektöründe mobil işlem uygulamalarının kullanımını etkileyen faktörler
- Tez No: 443326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Telekomünikasyon sektöründeki güncel gelişmeler cep telefonu kullanıcılarının telekom operatörleri ile yaptığı işlemler için kullandıkları kanallar bakımından temel değişikliklere neden olmaya başladı. Mobil iletişim sektöründe, cep telefonlarındaki işlem uygulamaları müşteriler için zaman kazanma, operatörler için maliyet azaltma bakımından en etkili ürünlerden biri olmaya başlıyor. Mobil cihazlardaki hızla artan teknolojik geliştirmeler operatörleri ve müşterilerini yakından etkiliyor. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki, mobil operatörlerin sağladığı mobil işlem uygulamaları için teknoloji kabul modelini kullanarak algılanan kullanım kolaylığı, algılanan güvenlik ve gizlilik, güven, sosyal etki, performans beklentisi, algılanan fayda, algılanan uygunluk, maliyet etkisi ve algılanan risk faktörlerinin mobil işlem uygulamalarının kullanımına etkisini incelemektir. İnternet üzerinden cevaplanabilen bir anket oluşturularak kartopu örneklem belirleme yöntemi ile belirlenen 145 katılımcıdan anket cevapları topladı. Bu çalışmanın sonucunda algılanan kullanılabilirlik ve algılanan verimlilik mobil işlem uygulamalarının kullanımını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent developments in communication sector make fundamental changes in the behavior of customers and users when making transaction with their telecom operators. Mobile transaction applications as an attractive product is becoming more helpful for reducing cost and saving time in mobile industry. Recent developments in communication sector make fundamental changes in the behavior of customers and users when making transaction with their telecom operators. Mobile transaction applications as an attractive product is becoming more helpful for reducing cost and saving time in mobile industry. Rapid technologic developments in mobile devices started to effect before both consumers and operators. Operators provide various alternative transaction channels as mobile transaction applications to their customers to save cost and gain more loyal customers. The aim of this study is to understand the impact of main factors of technology acceptance model dimensions that are perceived ease of use, perceived security and privacy, trust, social influence, performance expectancy, perceived usefulness, perceived compatibility, cost effort and perceived risk on usage of mobile transaction applications in Turkey. In order to collect data, an online survey has been applied to 145 respondents which are chosen by snowball sampling method. According to results of this research, perceived efficiency and perceived usability explains actual usage of online transaction systems.