Türkiye'nin güneşlenme potansiyelinin analizi ve güneş enerjisinin enerji politikasındaki yeri
The analysis of Turkey's solar energy potential and the position of solar power in the energy policy
  1. Tez No: 443343
  2. Yazar: YAŞAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET HİLMİ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye, sanayi ve teknoloji alanında sürekli gelişmekte ve kendini yenilemektedir. Uzun zamandır sürekli artış gösteren enerji talebini karşılamak ve dışa bağımlılığını en aza indirebilmek için çevre dostu enerji kaynaklarından yararlanma çalışmaları yapmaktadır. Güneş enerjisinden elektrik elde etmek yapılan çalışmalar içinde en önemli olanıdır. Kamu-kurum ve kuruluşlarında, üniversitelerde, konu ile ilgili kurulmuş vakıf ve derneklerde güneş enerjisinden etkin biçimde faydalanmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Türkiye, Avrupa'da ve diğer dünya devletleri arasında yıllık güneşlenme süresi yönünden büyük bir potansiyele sahip olmakla birlikte coğrafi özelliği nedeniyle diğer yenilenebilir zengin enerji kaynaklarına da sahiptir. Ülkemiz bu zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen enerji konusunda dışa bağımlılığını sürdürmektedir. Ülkemizi enerji de dışa bağımlılıktan kurtarabilmek için ilgili yasalar çıkarılmalı ve bu konuda hukuki düzenlemeler yapılarak, yatırımcılarımızın önündeki engeller kaldırılmalıdır. Halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesi ve yerli üretime acil olarak geçilmesi gerekmektedir. Bu çalışmamda; ülkemizin güneş enerjisi potansiyeli ve bu potansiyeli kullanma derecesi araştırılmış olup ülkemizin enerji politikası şekiller ve tablolarla çeşitli kaynaklardan yararlanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, bu konuda fikir verebilmek ve yatırımcılara destek olabilmek için örnek güneş enerjisi santrali kurulumu hakkında gerekli hesaplamalar yapılarak örnek projelere yer verilmiştir. Sonuç bölümünde; güneş enerjisinin yaygın kullanımı amacıyla, ülkemizce belirlenmiş olan hedeflere ulaşılabilmesi için çözüm ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey has been constantly evolving and renewing itself in industry and technology for a long time. Studies of utilization of environment-friendly renewable energy sources have been carried out in order to meet the increasing energy demands and to minimize foreign dependency. Therefore, generating electricity from solar power is one of the most important studies. In institutions, organizations, universities, related foundations, and associations, various studies are being carried out to effectively utilize solar energy. Europe and among other countries, Turkey has a great potential in terms of annual sunshine duration. Also, because of its geographic significance Turkey has strategic advantages and rich energy resources. However, our country maintains its dependency on foreign energy. In order to avoid foreign dependency on energy, related laws should be enacted and legal arrangements should be made. Instead of making payments to other countries annually by employing various incentives and support, the obstacles that our investors are facing must be removed. Public awareness must be raised regarding this issue, and domestic production must be commenced urgently. In this study, the solar energy potential of our country and its degree of utilization are investigated. Turkey's energy policy is discussed by figures and tables. Furthermore, necessary calculations regarding the installation of power plants and sample projects are included in the appendix in an attempt to present an idea and to support the investors. In conclusion; the solution and suggestions are expressed regarding the energy dependency of Turkey in an attempt to reduce costs to establish energy security, to contribute to scientific infrastructure studies, and to meet the goals set by Turkey.