Development of source monitoring mechanisms and feeling of knowing
Kaynak izleme mekanizmalarının ve bilme hissinin gelişimi
- Tez No: 443342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kaynak izleme, zaman, mekan veya koku özelliklerine (nerede, ne zaman veya ne) ve onlara eşlik eden algısal ayrıntılara dayanır. Kimliğe göre kaynak izleme üç farklı tipe ayrılır: dışsal kaynak izleme, içsel kaynak izleme ve gerçeklik kaynak izleme. Bilişsel gelişim çalışmalarına göre, kaynak izleme tiplerinin performansları, özellikle spesifik dönemlerde, yaştan etkilenmektedir. Ancak, gelişimsel çalışmalar özellikle hangi yaş aralığınn ne ölçüde önemli olduğu konusunda fikir birliği sağlayamamaıştır. Çalışmada dört farklı yaş grubundan (5- 13 yaş aralığında) 62 katılımcı yer almıştır. Katılımcıların sözü edilen farklı türde kaynak izlemeleri için toplam üç görevin yanısıra, tepki hızları ve güven düzeyleri ve BH performanslarını ölçmen bir bilgisayar programı dizayn edilmiştir. Tek yönlü varyans analizlerine göre, içsel ve dışsal kaynak izlemeyle ilgili yaşa bağlı fark elde edilmiş ancak gerçeklik kaynak izlemeyle ilgili yaş etkisi anlamlı bulunmamıştır. Ancak, kaynak izleme tiplerinin tepki hızı ve güven düzeyleri yaşa göre farklı bulunmuştur. Grup içi karşılaştırmalar, 11 yaşına kadar gerçeklik kaynak izlemenin içsel kaynak izlemeden yüksek olduğunu, 11 yaşından sonra içsel kaynak izlemenin gerçeklik kaynak izlemeden yüksek olduğunu, gerçeklik kaynak izlemenin tüm yaş gruplarında dışsal kaynak izlemeden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ek olarak BH performansı 11 yaşına kadar, özellikle 9-11 yaş arasında kademeli olarak artış göstermiştir Diğer yandan, güven düzeyi yaş arttıkça artma eğilimindedir. Son olarak, Korelasyon analizleri BH performansı ve tüm kaynak belleği türleri altında ölçülen tepki hızı ve güven düzeyleri arasında anlamlı ilişkinin olmadığını göstermiştir. Söz konusu bulgular, bilişsel gelişim, bellek gelişimi ve üstbilişsel gelişim ile ilgili literature bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Source monitoring is based on temporal, spatial or olfactory features (where, when or what) of events and any perceptual details which accompany them. Based on identity source monitoring aspect, mainly there are three types of source monitoring: external source monitoring, internal source monitoring, reality source monitoring.Additionally, brain imagining studies claimed that source monitoring is linked to maturation and accuracy of prefrontal, medial temporal and parietal brain regions in which source monitoring mechanism seems to be a similar system with other metacognitive systems like Feeling of knowing and executive functions.The current study examined in order to understand whether source monitoring types (external, internal, reality) and FOK processes are using similar monitoring mechanisms. 62 Participants were assigned to 4 level of age groups as 5-6 years, 7-8 years, 9-10 years, 11-13 years of age groups. We designed a computer based three tasks one for each type of source monitoring measurement and one for to measure FOK accuracy including those performances' RT and CL. . One way ANOVA showed that there were age related difference on internal and reality source monitoring, but not external source monitoring. However, RT and CL of type of source monitoring indicated significant difference across age groups. Paired sample t - test indicated that reality source monitoring is superior on internal source monitoring till 11 years old, internal source monitoring is superior on external source monitoring after 11 years old and reality source monitoring is superior on external source monitoring at all level of age groups. One way ANOVA measures pointed that, FOK accuracy indicated gradual increase till 11 years, especially between 9 with 11 years, but after 11 years slightly decrease was observed. On the other hand, confidence accuracy prone to increase as age increases. Lastly, Pearson product-moment correlation co-efficient analysis did not find any correlation between FOK accuracy and CL and RT of all type of source monitoring, The findings were discussed in accordance with the literature about cognitive development and metacognitive processing.