İçsel pazarlama açısından iç hizmet kalitesinin, müşteri memnuniyeti ile olan ilgisi ve bir uygulama
The relationship between internal service quality and customer satisfaction in terms of internal marketing and an application
  1. Tez No: 443377
  2. Yazar: SUNA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN ONURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde artan rekabet koşulları ile birlikte işletmelerin uzun vadede varlıklarını sürdürebilmeleri için müşteri taleplerinin ve beklentilerinin etkin bir şekilde karşılanması rekabet avantajı sağlamak isteyen işletmeler için büyük önem arz etmektedir. İşletmelerin asıl amaçları kar elde etmek ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Bu da müşteri memnuniyetinin sağlanması ile mümkündür. İşletmelerin müşterilere sunmuş olduğu hizmetlerin kalitesi çalışanların performansı ile yakından ilgilidir. Bu durum, işletmelerin müşteri memnuniyetinden önce çalışan memnuniyetinin sağlanmasına yönelik pazarlama faaliyetlerinin geliştirmesini gerekli kılmıştır. İçsel pazarlama olarak adlandırılan bu pazarlama faaliyetleri neticesinde motivasyonu artan çalışanlar daha istekli ve hevesli bir şekilde çalışmaktadır. Böylece, işletmeler müşteri memnuniyeti ve bağlılığını sağlayarak karlılıklarını da sürekli hale getirmektedir.Bu çalışmanın amacı, müşteri memnuniyetinin sağlanmasında önemi büyük olan işletme çalışanlarına uygulanan içsel pazarlama faaliyetleri ile çalışanların motivasyonları arasındaki ilginin irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing competition conditions, meeting the customers' demands and expectations effectually is very important for the companies that want to provide competitive advantages in order to continue their existence in the long term. The main purpose of companies is to make profit and ensure its continuity. This can be achieved by ensuring customer satisfaction. The service qualities that offered by companies to customers is closely related to the the quality of employee performance. This situation has made companies need to develop marketing activities to provide employee satisfaction before providing customer satisfaction. Employees whose motivation increase working more willing and enthusiastic as a result of these marketing activities that called internal marketing.Thus, companies make their profitability permanent by providing the customer satisfaction and loyality.The purpose of this study is analyzing the relationship between internal marketing activities that performed to the employyes', have a great importance on providing customer satisfaction, and providing the employees' motivation.