Labor unions and mass protests of June 2013 in Turkey and Brazil
Türkiye ve Brezilya'daki Haziran 2013 eylemleri ve sendikaların eylemlerdeki rolü
  1. Tez No: 443376
  2. Yazar: AYŞEN ŞANSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
2013 yılının Haziran ayında, Türkiye ve Brezilya mevcut hükümetleri hedef alan kitlesel eylemlere sahne oldu. İki ülkede de eylemler farklı toplumsal sınıflardan milyonlarca insanı ve onların çeşitli taleplerini kapsayacak şekilde büyüse de, sendikal hareketin büyük bir bölümü eylemlere katılmadı. Bu tez, Türkiye ve Brezilya'daki sendikaların büyük çoğunluğunun Haziran 2013'te meydana gelen kitlesel hareketlerdeki rollerini ve katılmamalarının ya da bazı durumlarda eylemleri kınamalarının altında yatan sebepleri inceliyor. Böylelikle, sendikaların Haziran eylemlerindeki tutumunun (i) mevcut hükümetlerin korporatist politikalar vasıtasıyla sendikal hareketin büyük bölümünü mevcut sistemin kuralları doğrultusunda içermeyi başardığını ve (ii) diğer sendikaların da mevcut sisteme karşı çıkacak gücünün olmadığını yansıttığını ileri sürüyor. Son olarak, bu tez, Türkiye ve Brezilya'daki devlet-sendika ilişkilerini karşılaştırmalı bir bakış açısından değerlendirerek, yükselen piyasa ekonomileri hakkında bir çıkarımda bulunmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
In June 2013, Turkey and Brazil witnessed simultaneous mass protests that targeted the policies of the governing parties, the AKP and PT, respectively. Although both protests grew to millions to encompass people from different social classes and their variety of demands, the labor unions were marked by their absence. This thesis focuses on the labor unions' role in the mass protests of June 2013 in Turkey and Brazil and explores the underlying reasons for their non-participation, marginal roles and in some cases condemnation vis-à-vis the protests. It argues that the attitude of the labor unions in the June demonstrations reflected (i) the success in which governments managed to integrate most labor unions into status-quo through corporatism and (ii) the lack of power of other labor unions that would challenge the status-quo. Finally, this thesis discusses state-labor union relations from a comparative perspective to make a broader point on emerging market economies.