Bilgisayar oyunlarının propaganda amaçlı kullanımı: Arap Baharı bağlamında 'A force more powerful' oyunu üzerine örnek bir araştırma
Propaganda purposes of use of computer game: Arab Spring in the context of 'A force more powerful' game on an example of research
- Tez No: 443403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GİZEM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Son yıllarda hızla gelişen ve dünyanın en büyük pazarlarından biri haline gelen dijital oyun pazarı, bir yandan dünya genelinde ciddi bir ekonomik pay oluştururken diğer yandan da ideoloji aktarma ve propaganda yapma aracı olarak kullanılabilmektedir. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı etkisi altına alan Arap Baharı sürecindeki ayaklanmalarda başı çeken sivil direnişçilerin, pasif direniş yöntemlerini öğrenmek için A Force More Powerful adlı bilgisayar oyunundan yararlandıkları düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, Yugoslavya'yı dağıtan Otpor gençlik örgütünün kullandığı sivil direniş yöntemlerini içeren A Force More Powerful adlı bilgisayar oyununun, Arap Baharı sivil direnişçilerine hangi yönleri ile ilham kaynağı olduğu ve ideoloji içerip içermediği tartışılmaktadır. Bu araştırma yapılırken Louis Althusser'in egemen görüş kuramından yararlanılarak, devletin ideolojik aygıtları ile devletin baskı aygıtlarının oyunun kurgusunda ve Arap Baharı sürecinde nasıl işlediği karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The digital games market has been expanding so rapidly to become one of the biggest in the world. On the other hand, these games are being used as tools for propaganda and indoctrination. Arguably, during civil resistance movement in the Middle East and the North Africa, commonly known as the Arab Spring, the leading participants of the protests were using the game“A Force More Powerful”as a means to learn and teach passive resistance tactics. The core issue of this dissertation is whether“A Force More Powerful”, which includes the civil resistance tactics of the Otpor youth organization that was instrumental in dissolution of Yugoslavia, was an effective tool for the Arab Spring protestors and whether the game has an ideological aspect. The research, capitalizing on Louis Althusser's dominant instance theory, tries to reveal the place of ideological and repressive state apparatus in the game's construction and during the Arab Spring.