Dünden bugüne, kadın karakterlerde ölümün sahneye yansıması
The reflection of the death of female characters from past to the present
- Tez No: 443427
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Antik Yunan Dönemi'nden günümüze, sonu ölümle biten kadın karakterler, biyopsikososyal yönden incelenmiştir. Bu doğrultuda, M.Ö. 458 ile M.S. 1981 yılları arasında yazılmış, yedi klasik oyun karakteri ele alınmıştır. Kassandra, Antigone, Opphelia, Cordelia, Margarate, Jan Dark ve Ulrike; biyolojik, psikolojik ve sosyolojik yönden çözümlenmiştir. Bu çalışma neticesinde,“biyopsikososyal”yönden genel bir karşılaştırma yapılmış ve adı geçen karakterleri ölüme götüren sebepler, temel motifler doğrultusunda incelenmiştir.“Biyopsikososyal”yöntem aracılığıyla, 1. karakterlerin yaşı, cinsiyeti, ayrıştırıcı fizyolojisi; 2. iç güdüleri, benliği, toplumsal benliği ve bu üçgenin yarattığı karakteristik özellikleri (Cesaret, özgüven, depresiflik, agresiflik vs) 3. Toplumla olan ilişkisi, toplumsal yaptırımları ve toplumun karaktere yaptırımları, birer rol-model olarak ele alınmıştır. Karakterler, her ne kadar farklı dönemlerde yaşamış olsalar da biyolojik olarak kadın cinsiyetine sahip olma; Psikolojik olarak depresif ruh hali, yalnızlık saplantısı, içe dönüklük; sosyolojik olarak ise toplumsal cinsiyet, davasından vazgeçmeme, adalet, özgürlük ve eşitlik isteği gibi nedenlerle ölüm noktasına ulaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
From Ancient Greece until today, female characters who ended up with death have been examined on biopsychosocial side. Accordingly,seven classic play characters, written between 458 B.C. and 1981 A.D., have been studied on. Kassandra, Antigone, Opphelia, Cordelia, Margarate, Jan Dark and Ulrike have been analysed on biological, psychological and sociological sides. As a result of this study, general comparison has been made on ''biopsychosocial'' side and the reasons causing death of the above mentioned characters have been examined in line with the basic motifs. As a result of ''biopsychosocial''method, 1.age, sex, discriminator physiology of the characters 2.instincts, ego, social ego and the characteristics which this triangle create (courage,self-confidence, depression, aggressiveness etc) 3.their relations with the society,social sanctions and the sanctions of the society on the character have been handled as a role model. Although the characters have lived in different periods, they have ended up with death beacuse of the reasons like, biologically having female sex, psychologically having depressed mood, lonesomeness obsession, introversion, sociologically gender,holding her ground, asking for justice and equality.