Y kuşağının internet alışveriş eğilimleri
Generation Y internet shopping trends
- Tez No: 443428
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1980 ile 2000 yılları arasında doğan ve her şeyi sorgulayan Y kuşağı, önemli teknolojik gelişmelere tanık olmuştur. Eğlenceyi seven, eğitim düzeyi yüksek, iş yaşam dengesi kuran ve teknolojiyi aktif olarak kullanan bu kuşak için zaman çok önemlidir. İnternetin hızla ilerlemesi, internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı kazandırmıştır. ''Web tabanlı tutum ölçeği'' ile Y kuşağının internet kullanma ve internet alışveriş eğilimleri ölçülmüştür. Bu anket 25 sorudan oluşmaktadır. Bu ankette internet alışverişi aktif olarak yapıldığı, kişilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre ürün seçiminin yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Generation Y who was born between 1980 and 2000 questions everything has witnessed vital technological developments. Time acts significant role on generation Y lives who have higher education standards, love to have fun, have a work-life balance and actively use technology. Thereby, the rapid spread of the internet gets people to adopt e-commerce habits. Internet usage and online shopping inclination of generation Y is measured by web-based attitude scale. The survey includes twenty-five questions and the results show that people actively use online shopping web sites in order to satisfy their demands with regard to their interests and needs.