Avrupa'daki sualtı hokeyi sporcularının spora katılım motivasyonlarının belirlenmesi
An investigation of sport participation motivations of underwater hockey players in
  1. Tez No: 443434
  2. Yazar: VOLKAN ARTUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, son zamanlarda Dünya'da ve ülkemizde popülerliğini hızlı bir şekilde arttıran Sualtı Hokeyi'nin Avrupa'daki sporcular açısından bu spora katılım motivasyonlarının belirlenmesidir. Araştırmaya Hollanda'nın Zeist ve Breda Kentlerinde düzenlenen özel turnuvalarda CMAS'a (Dünya Sualtı Federasyonu) kayıtlı ve aktif bir şekilde bu spora devam etmekte olan 100 erkek sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama ölçeği olarak PMQ (Participation Motivation Questionnaire) Spora Katılım Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Underwater Hockey has been getting popular in Turkey and around the World. The purpose of this research was to determine participation motivations of European underwater hockey players. 100 male European underwater hockey players who were registered to the CMAS (World Underwater Sports Federation) participated in this investigation. Data were collected in private underwater hockey tournaments held in Zeist and Breda, Netherlands.