Exploring the experiential marketing and virtual reality: Research on experiential marketing applications utilized by service sector in Turkey
Deneyimsel pazarlama, sanal gerçeklik üzerine inceleme: Türkiye'de hizmet sektörü tarafından kullanılan deneyimsel pazarlama uygulamaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 443435
- Danışmanlar: DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde gelişen rekabet koşulları ile birlikte revizyona uğrayan müşteri istekleri, markaları rekabet içinde olduğu diğer işletmelerden farklı olmaya ve rekabetçi avantaj kazanmak için yeni stratejiler geliştirmeye zorlamaktadır. Bu hususta pazarlama teorisyenleri ve uygulayıcılar içinde bulunduğumuz deneyimsel ekonomide, benzersiz ve eğlence içerikli deneyimler yardımıyla müşteri sadakati oluşturmak için arayış içerisine girmişlerdir. Bu kapsamda, pazarlama dünyasının stratejileri, ürün ve hizmet satmaktan ziyade, tüketici deneyimi sağlamaya yönelik olacak şekilde değişmiş ve gelişmiştir. Deneyim, deneyimsel pazarlamanın temel bileşenidir ve tüketiciler için özel alanlar, atmosferler, yeni yerleşim düzenleri gibi farklı uyarıcılar yaratarak, tüketicilerin bu uyarıcılara karşılık vermelerini, aktif katılımlı satın alma davranışında bulunmalarını ve deneyim elde etmeleri sonucunda zevk, eğlence gibi farklı duygular, farklı anlayışlar kazanmalarını amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer demands that change with competitive circumstances of modern day, force firms improve themselves for new strategies to differentiate them from their competitors and to acquire competitive advantage. Therefore, in the experience economy we live through; marketing theorists and implementers are in search of unique and entertaining experiences to create customer dependence. In this context, strategies of marketing world has changed and developed to provide consumer experience rather than selling product and service. Experience is the main component of experiential marketing and it aims to make consumers respond, act actively to purchase and gain different feelings, different perceptions in consequence of their experiences. For that purpose, experience creates varied revivers such as special areas, atmospheres, new settlements.