Analysis of fixed income securities in an emerging market
Gelişmekte olan bir piyasada sabit getirili kıymetlerin analizi
- Tez No: 443437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'de sabit getirili kıymetlerin getirilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, gelişmekte olan ülke yerel para cinsi tahvil faizlerinde gözlenen olguları ve iş çevrimlerini aynı anda modelleyen uluslararası bir makroekonomi modeli kurulmuştur. Çalışma ayrıca gelişmekte olan ülke sabit getiri piyasasındaki makul fiyatlamaya dair bilgimizi geliştirme amacıyla, yerel para cinsi devlet tahvilleri getiri eğrisi ve takas faiz eğrisi arasındaki farkı ortaya çıkartan etmenleri ampirik olarak analiz etmektedir. Ek olarak tez, Türk lirası cinsi devlet tahvil getirilerinde var olan likidite ve enflasyon risk primini elde etmeye yarayan özgün bir ampirik metodoloji tanıtmaktadır. Sağlamlığının testi amacıyla, tanıtılan bu özgün metot ABD tahvil piyasasına da uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to analyze the yields of fixed income securities in an emerging market, Turkey. To this end, an international macroeconomic model is set up to capture the stylized facts in the interest rate dynamics of the local currency emerging country bonds while reconciling business cycle facts. The study also empirically analyzes the fundamentals that drive the wedge between the local currency government bond yield curve and the swap curve to better understand the fair pricing in an emerging country fixed income market. The thesis also introduces a novel methodology to extract the liquidity premium and inflation risk premium in Turkish lira denominated government bond yields. For robustness check, the proposed liquidity premium extraction methodology is applied to the US bond market.