Sabit getirili menkul kıymetlerin analizi diğer yatırım araçları getirileri ile karşılaştırmalı bir uygulama
Analysis of fixed income securities an application in comparision with incomes of other investment means
- Tez No: 72021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
I ÖZET Yatırımcılar sermaye ve para piyasalannda bulunan yatırım araçlarına yatırım yaparak tasarruflarına en yüksek getiriyi sağlamaya çalışırlar. Bunu gerçekleştirebilmek amacıyla da sabit getirili ve değişken getirili menkul kıymetlere yatırım yaparlar. Amaç en düşük risk seviyesinde en yüksek getiriyi sağlamaktadır. Sabit getirili menkul kıymetler belirli bir vade sonunda ve belirli bir getiriyi garanti edecek şekilde ihraç edilen kıymetlerdir. Risk almak istemeyen, bunun karşılığında düşük getiriye razı olan yatırımcılar açısından sabit getirili menkul kıymetler önem kazanmaktadır. Ayrıca sabit getirili menkul kıymetler alım-satım konusunda iyi bir zamanlama ile yatırımcısına yüksek getiriler sağlayabilirler. Bu çalışmanın amacı sabit getirili menkul kıymetlerin analizlerin analizi yapmak ve diğer alternatif yatırım araçları gelinlerini karşılaştırmaktadır. Üç bölümde gerçekleştirilen bu çalışmada; Birinci bölümde sabit getirili menkul kıymetlerin kavramsal çerçevesi ve kapsamı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise sabit getirili menkul kıymetlerin değerlemesi ve bu değerlemeye esas teşkil eden vade getiri ilişkisi bağışıklık ortalama süre kavramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise sabit getirili menkul kıymetler ile diğer alternatif yatırım araçlarının getirileri karşılaştırılmış, bi fikir oluşturabilmek amacıyla 1997 yılı baz yıl olarak ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde Koçbank, Sümerbank, Finansbank B Tipi Yatırım fonlarının portföy yapılan Ocak, Şubat ve Mart 1998 aylanna ait getireler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Investors try to obtain the highest yields by means of investing their savings into investment means present at stock exchange and money markets. And in order to realise this purpose, they invest in obtain the highest yield at the lowest risk. Securities with fixed yield are the ones issued in such manner that guarantees a certain yield at c certain tenn. Securities are important for the investors who do not want to have risk and thus subsequentty agree to make low income. Moreover, securities providing fixed yields may also provide high yields for investors if the fine time of purchasing and selling is selected. The purpose of this study is to make the analysis öf securities providing fixed yields and compare the yields obtained from such securities with the yields gained from investments made into other alternative investment means. The content of this study, which consists of three chapters, is as follow: in the first chapter, conceptual frame and contents of securities with fixed yields and term-income relationship constituting basis employed for valuation and average term concepts have been studied. in the third chapter the yields of securities \vith fixed yields and other alternative investment means have been compared, and year 1997 has been taken as basis for establishing an idea about this matter. in addition, portfolio structure of B type investment Funds of Koçbank, Sümerbank, Finansbank and the yields of them in the period of January-February 1998 have been studied.Ill ONSOZ Günümüzde tasarruf sahibi olan kişiler tasarruflarını çoğaltmanın yollarını aramaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için sabit ve değişken getirili yatırım araçlarına yatırım yapmaktadırlar. Son yıllarda Türk Sermaye Piyasasmda artan yatırım aracı sayısı yatırımcıların karar vermesini zorlaştırmaktadır. Sabit getirili menkul kıymetler belirli biri vade sonunda belirli bir getiriyi garanti edecek şekilde ihraç edilen kıymetlerdir. Sabit getirili menkul kıymetler kısa ve uzun vadeli olanak ihraç edilirler. Vadesi en fazla 1 yıl olanlar para piyasası araçlarıdır. Vadesi 1 yıldan uzun olanlar ise Sermaye piyasası araçlarıdır. Sabit getirili menkul kıymetlerin hisse senetlerinden farklı olarak borsalar dışında serbest piyasalarda da işlem görüyor olması ayrıca sabit getirili menkul kıymetlerin ikinci el piyasalarının Türk Sermaye Piyasası'nda belirli bir ağırlık oluşturması ve gündeme gelmesi bu konuda fazla çalışma yapılmamış olması bu konunun seçiminde önem kazanmıştır. Bu çalışmada yatıran araçlarından sabit getirili menkul kıymetlerin bir analizi yapılmıştır. Sabit getirili menkul kıymetlerin değerlemesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca sabit getirili menkul değerlemesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca sabit getirili menkul kıymetler ile diğer alternatif yatırım araçlarının getirilerinin bir karşılaştırması da çalışmada yer almaktadır. Çalışmada değerli katkılarıyla bana yön veren ve yardımlarını esirgemeyen danışman hocam Yrd.Doç.Dr. Mustafa ÖZTÜRK'e ve bu çalışmanın gerçekleşmesinde gerekli olan çalışma ortamını sağlayan anneme teşekkür etmeyi bir borç bilirim.