Kamu kurumlarındaki görevlilere yıldırma davranışı (Mobbing) ve çözüm yolları: Tuzla ilçesi örneği
Mobbing against civil servants working at the public authorities and the solutions: The case of Tuzla district
- Tez No: 443446
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜVEN GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma kamu kurumlarında çalışanların maruz kaldıkları yıldırmaların düzeyini belirlemeyi ve bunlara karşı ne tür çözüm önerilerinin getirilebileceği tespit etmeyi amaçlamaktadır. Örneklem olarak ise İstanbul'un Tuzla ilçesinde kamu kurumlarında görev yapan rastgele 53 kadın, 47 erkek toplam 100 çalışan seçilmiştir.Araştırmada kamu çalışanlarının karşılaştıkları psikolojik baskı, yıldırmaların bazı değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kıdem sureleri, branşları) ile ilgili ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla anket yöntemi kullanılmıştır. Anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde demografik değişkenliklerinden, ikinci bölümde psikolojik şiddet düzeyinden, üçüncü bölümde ise çözüm yolları hakkında sorulara yer verilmiştir. İkinci bölümde bulunan soruların cevapları beşli Likert sistemiyle hazırlanmıştır. Veriler SPSS analiz programında işlenerek, ankete katılan çalışanların cevapları analiz edilmiştir. Veriler analizinde t-test, ANOVA, Faktör analizi, Güvenilirlik testi, Post-Hoc testleri vb. testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is to identify the level of mobbing of the civil servants working at the Public Authorities and the what kind of suggested solutions to take place against those behaviours.The sample model is made up of 100 civil servants consists of 53 female and 47 male civil servants selected randomly working at the public authorities.In this research, the links between the physiological abuse, offensive and mobbing behaviours against the civil servants and some variables such as sex, age, education background, professions, seniority have been examined. For this reason, questionnaire method has been used. The questionnaire consists of three stages. The questioners have been asked regarding demographic characteristics at the first stage, the level of emotional violence at the second stage and the questions regarding available solutions have been taken place at the last stage. The responses addressed to the questions at the second stage have been formed based on the five-point Likert Type Scale. The responses of the civil servants participated in the questionnaire have been analysed by processing the data in SPSS software programme.The T-Test, Analysis of Variances, Analysis of Factors, Reliability Test, Post-Hoc Test Methods, etc. have been used to analyse the data.