Stock valuation by dividend discount model and free cash flow to equity model
Temettü iskonto yöntemi ve özsermayeye serbest nakit akımları yöntemi ile hisse senedi değerlemesi
- Tez No: 443445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hisse senetleri en çok işlem gören sermaye piyasası araçlarından biridir. Bu nedenle hisse senedinin gerçek değerinin doğru bir şekilde hesaplanabilmesi yatırımcılar açısından çok büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, şirketlerin hisse senetlerinin yatırımcılar için değerlemesi yapılırken kullanılan Temettü İskonto Yöntemi ve Serbest Nakit Akımları Yöntemi karşılaştırılmış ve Türkiye'de Bilişim ve İletişim Sektöründe faaliyet gösteren firmalar, çalışma içerisinde analiz edilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde hisse senedi ve değerleme kavramları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise çalışmanın metodolojisi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, analiz için kullanılacak değerleme yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Temettü İskonto Yöntemi ve Serbest Nakit Akımları Yönteminin Bilişim ve İletişim Sektöründe uygulanabilirliğini sorgulamak amacıyla Bilişim ve İletişim Sektörü firmaları üzerinde ampirik bir analiz yapılmıştır. Son olarak firma analizleri sonucu ortaya çıkan sonuçlar karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stocks are one of the most popular capital market instruments. For this reason, proper evaluation of stocks has a prime importance for investors. In this work, Dividend Discount model and Free Cash Flow to Equity model are compared for valuation of stocks in the scope of Turkish Information and Communication sector.In the first section, concepts of stock and valuation are elaborated, in the second section information about methodology of the work and how the research was conducted is explained. In the third section, analyzed valuation methods are introduced in detail. Then, in order to examine applicability of Dividend Discount model and Free Cash Flow to Equity model for Information and Communication Technology sector in Turkey, an empirical analysis is conducted to companies in the sector. After analyzing Information and Communication Technology firms, the results are interpreted reciprocatively.