İsma'îl Habîbî Efendi ve Hırz-ı Cân (İnceleme-metin-sözlük-dizin-tıpkıbasım)
İsma'îl Habîbî Efendi and Hirz-i Cân (Examination-text-dictionary-i̇ndex-facsimile)
- Tez No: 443449
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ ESİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışma Şeyh Seyyid İsma'îl Habîbî Efendi'nin 1658/1659'da telif ettiği Hırz-ı Cân adlı eseri üzerine hazırlanmıştır. İlmihal ve akaidname türünde olan bu eser, manzum olması bakımından önem arz etmektedir. Amacımız, edebiyat tarihlerinde adından fazla söz edilmeyen İsma'îl Habîbî Efendi'yi ve onun eserini tanıtarak kendisinin ve eserinin Türk edebiyatı tarihindeki yerlerini almasını sağlamaktadır.Bu çalışma Giriş, üç bölüm, sözlük, dizin, ekler ve eserin tıpkıbasımından oluşmaktadır. İsma'îl Habîbî Efendi'nin hayatı titizlikle ele alınmış olup gün yüzüne çıkmayan eserlerinden de bahsedilmiştir. Onun Hırz-ı Cân adlı eseri çeşitli yönlerden incelemeye tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is prepeared on Hırz-ı Cân which is written in 1658/1659 by Şeyh Seyyid İsma'îl Habîbî Efendi. This work which is a concise manual and doctrines of Islamic faith, worship and ethics is important because of its being written in verse. Our aim is to introduce İsma'îl Habîbî Efendi and his work which are not mentioned too much in literature history and to provide them taking part in Turkish literature history.This study includes introduction, three parts, dictionary, index, attachments and facsimile of the work. The life of İsma'îl Habîbî Efendi is being handled studiously and his works which are not bring to light is mentioned. His work named Hırz-ı Cân is examined through several aspects.