İsmail Habib Sevük'ün 'Tuna'dan Batı'ya' ve 'Yurttan Yazılar' adlı eserlerinin söz varlığı
The vocabulary of the works ' Tuna'dan Batı'ya' And ' Yurttan Yazılar' By İsmail Habib Sevük'ün
  1. Tez No: 569431
  2. Yazar: SULTAN GÜÇTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1112
Özet
İsmail Habib Sevük 1900'lü yılların edebiyat tarihçisi, eğitimcisi ve yazarıdır. Kaleme aldığı eserler de Türk dili ve tarihi açısından değeri yadsınamaz niteliktedir. Yine gezi yazısında üstün başarı elde eden ve dil zevkini tattığımız İsmail Habib Sevük'ün“Yurttan Yazılar”ve“Tuna'dan Batı'ya”adlı eserlerinde dili kullanmadaki becerisi apaçık ön plana çıkmaktadır. Biz de İsmail Habib Sevük'ün dil anlayışı, edebi zevki, fikirleri ve yaşam tarzı hakkında fikir beyan edebilmek, söz varlığını ve söz varlığı kapsamı içerisindeki tamlama kategorisini inceleyebilmek için eserlerinin öneminden dolayı bu iki eserini incelemeyi seçtik. Çalışmamız; Giriş, Tamlamalar Kategorisi, Tematik Söz Varlığı, Sonuç ve Gramatikal Dizin başlıklarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı, yöntemi, önemi, kelime ve tamlamalar hakkında beyan edilen görüşler açıklanmış ve izaha muhtaç olan tamlama mevzusu hakkında bir çerçeve çizilmiştir. Hemen ardından eserler tamlamalar bakımından incelenmiş, detaylı şekilde örneklendirilmiştir. Daha sonra tamlamaların istatistiksel grafikleri hemen eserlerin tamlamalar bölümünden sonra açıklanmıştır. Tematik söz varlığı bölümünde ise yazarın kullandığı kelimelerin anlam alanlarına göre kategorileri yüzdesel ifadelerle izah edilmiştir. Hemen ardından yazarın kelime zenginliği hakkında yorum yapabileceğimiz gramatikal dizin kısmı gelmektedir. Bu bölümde kelime istatistiği, (hangi kelime hangi sayfada, hangi satırda kaç kere geçtiği) yazarın kullandığı kelime sayısı ve madde başları detaylı bir şekilde sunulmuştur. Yapılan analiz ve incelemeler sonucunda elde edilen veriler, sonuç bölümünde maddeler halinde izah edilerek yararlanılan bilimsel kaynaklar kaynakça bölümünde alfabetik sırayla belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
İsmail Habib Sevük is a literatüre historian, an educator and author of 1900's. His Works have an undeniable feature in terms of Turkish language and history. In Habib Sevük's“Wiritings from the Country”and“ From Tuna to West”works which he achieved a great success and we tasted language pleasure, his skill in using the longuage came into prominence. So in order to give on opinion about his language mentality, literary pleasure, ideas and life style and to be able to examine his vocabulary and noun phrase category in his vocabulary scope we chose to examine those two works of him. Our study comprises of Introduction, category of grammatical noun phrases, Thematic Vocabulary, Conclusion and Grammatical Index. In the İntroduction Section the purpose, method, importance of the study, the views declared about words and noun phrases were represented and a frame was drawned fort he noun phrases reguiring explanation. Right after noun phrases of the works were examined and exemplified in detail.Then statistical graphics of the noun phrases of the works were explained just after the noun phrases section. In the thematic vocobulary section categories of the words, that writer used, according to the lexical field were expressed as percentages. After that grammatical index section in which you can comment on the author's vocobulary richness comes. The data acguired throvgh analyses and examinations are itemized in conclusion section and in the grammatical index section word statistics (an alphabetical list of the words with referance to the pages and lines on which they are mentianed), the number of the words that author used and lexical entries were presanted.