Ebû Hâtim er-Râzî'ye göre Hz. Muhammed'in peygamberlik delilleri
According to Abu Hatim al-Razi Prophet Muhammad's prophetic evidences
- Tez No: 443451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Peygamberlere iman konusu bütün ilahi dinlerin temel iman esasları arasında yer almıştır. Ve Peygamberlik müessesi ile birlikte ilahi emir ve yasaklar insanlara bildirilmiştir. Bununla birlikte tarih boyunca nübüvvet konusu çokça tartışılan konulardan birisi olmuştur.Ebû Hâtim er-Râzî tarafından H.III asırda nübüvveti inkâr edenlere karşı bir reddiye olarak genelde nübüvveti, özelde ise Hz. Muhammed(s.a.v)'in nübüvvetini ispat etmeyi amaçlayan A'lamü'n-nübüvve isimli bir eser kaleme alınmıştır. Biz bu çalışmamızda, Ebû Hâtim er-Râzî'nin A'lamü'n-nübüvve isimli eserinde Hz. Muhammed(s.a.v)'in nübüvvetini ispat eden delillerini ve bu delilleri değerlendirmelerini konu edinmeye, zaman zaman da İslam Kelâm düşünce geleneğinde konuyla ilgili eserlerde yer alan görüşlerle mukayesesini yapmaya çalıştık. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ebû Hâtim er-Râzî'nin hayatı ve A'lamu'n-nübüvve isimli eseri başta olmak üzere diğer eserleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise nübüvvet konusu incelenirken sıkça karşılaşılan kavram ve tanımlar hakkında genel hatları ile bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Ebû Hâtim er-Râzî'nin Hz. Muhammed(s.a.v)'in peygamberliğini ispat etmek için kullanmış olduğu deliller ortaya konulmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Faith in prophets is among the main faith basics of all divine religions. And divine orders and prohibitions have been transferred to people through prophecy. However, the issue of prophecy has been one of the most discussed matters throughout the history. Having been aimed to prove the prophecy in general and the prophecy of Prophet Mohammad in particular, a work titled“A'lamü'n-nübüvve ”was written, by Ebû Hâtim er-Râzî in the third century of the hegira as a rebuttal against those who denied prophecy. In this study, we have tried to mention the evidence that proves the prophecy of Prophet Mohammad and the evaluations of this evidence in“A'lamü'n-nübüvve”by Ebû Hâtim er-Râzî'nin; and to compare them with views in works related to the subject and the Islam-Kalam point of view. Our study consists of three main sections. In the first section, there is brief information about the life of Ebû Hâtim er-Râzî and notably his work named A'lamu'n-nübüvve" and his other works. In the second section, prophecy is analyzed and there is information on frequently-cited notions and definitions in general terms. In the third section, the evidence used by Ebû Hâtim er-Râzî to prove the prophecy of Prophet Mohammad is suggested and evaluations have been made.