Küresel ekonomik krizlerin lojistik firmalarına etkileri: Bir çözüm önerisi olarak kümelenme modeli
The effects of global economic crisis to logistics firms: Clustering model as a proposal for a solution
  1. Tez No: 443452
  2. Yazar: DAVUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Küresel ekonomik krizler, 1929 Büyük Buhranı ile başlamış olup, her 10 yılda bir tekrar etmiştir. Bilhassa, 1980'li yıllardan 2008'li yıllara kadar globalleşmeye bağlı olarak tüm dünyada etkili olmuştur. ABD'de başlayarak etkisi hızla yayılan 2008 yılı Finansal Krizi en başlıca etken olup, global ekonomilere tabi ülkelerde ülke ekonomik yapılarını, imalat ve ticari işletmelerle birlikte lojistik alanda hizmet sunan firmaları da fazlasıyla etkilemiştir. Ekonomik ve küresel kriz lojistik sektörü firmalarını hem mali açıdan, hem sosyolojik açıdan, hem fiziki, hem de moral ve motivasyon yönünden etkileyerek inovatik eylemlere kapalı tutmuştur. Ülkemizde Lojistik sektörü ise, krizin yarattığı olumsuzluklara ilaveten gelişime karşı gösterdiği direnç, tecrübe noksanlığı, altyapı eksikliği ve değişime ayak uyduramaması nedeniyle rekabet gücü bakımından tüm bu olumsuzluklardan fazlası ile etkilenmiştir. Yapılan bu çalışmada ilk olarak kriz kavramı, dünya'nın belirli bölgelerinde çeşitli sebeplerle yaşanan küresel krizler, sebepleri ve sonuçları incelenmiş, sonrasında ise ABD'de 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik kirzlerin nedenleri ve dünyaya ne şekilde yayıldığı ile küresel bir hal aldığı incelenmiştir. Bunun yanı sıra, Lojistik sektörünün kapsamını ve faaliyet alanları araştırılmış olup, küresel ekonomik ve mali krizlerin Türkiye'deki lojistik işletmelere olan etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Ülkemizde lojistik sektörü, son yıllarda gelişme kaydeden bir sektördür. Türkiye, lokasyon olarak Avrupa, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri arasında aktarma görevi yaptığından dolayı bu avantajlı konumu ile lojistik üs olma yolunda otoriterilerin takdirini kazanmıştır. Bu sektör firmaları ile rekabet, hem yurt içi hemde yurtdışında devam etmektedir. Ekonomik koşulların değişkenliği veya belirsizliği ile paralel şekilde cereyan eden kriz dönemleri bu sektör firmalarını birçok yönden etkilemiştir. Ancak, lojistik sektörünün geleceğine dair öngörüler arasında, yabancı sermaye girişlerinde büyük artışların olacağı da vardır. Çalışmamızla, küresel ekonomik kriz mağduru lojistik hizmeti temin eden firmalar için; yeniliğe açık pazarlama ve tedarik çözümleri ile sürdürülebilir rekabet gücüne sahip, her kriz koşulunda, mali krize bağlı risk uyarılarını daha hızlı algılayacak şekilde,“Kümelenme Yaklaşımı”çerçevesinde etkin bir kriz yönetimini hayata geçirecek, yeni bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Global economic crisis began with 1929 Great Depression and repeated every decade. Depending on globalozation it influenced the whole world especially from 1980 to 2008. By starting in USA, 2008 Financial Crisis spread rapidly and effected the countries' economic structures, commercial and production enterprices and firms serve in logistic field. Economic crisis prevent the firms of logistic sector from innovative acts in financial, sociological, physical and motivational aspects. In respect to strength of rivalry, logistic sector in Turkey is effected negatively by its resistance against development, lack of experiment and substructure, disability of keeping up with innovations, in addition to negativity that crisis created. In this study, initially, concept of crisis, global crisis occured because of various reasons in particular parts of the world, reasons and results of them, latterly, the reasons of economic crisis occured in USA in 2008, how it spread throughout the world and became global are researched. Additionally, scope of logistic sector is examined. It is aimed to determine the effects of global economic and financial crisis to logistic sector in Turkey. Logistic sector saved improvement in last years in Turkey. Thanks to its location as transferring point for Europe, Middle East and Turkish Republics, Turkey gained the appreciation of authorities in the way of being installation of logistic. Rivalry with firms of sector contiunes in country and abroad. Crisis periods occur in parallel with the variability or indefineteness of economic conditions, effected the firms of sector. However, among the predictions concerning the future of logistic sector, the idea of large increase of outside capital entrance is exists. Firms serving logistic service became victims of economic crisis. In our study, for aggrieved firms, it is aimed to develop a new model which has innovative solutions for marketing and procuration, sustainable strength of rivalry and ability to percieve risks and threats of crisis early in any condition by constituting an effective crisis management as part of“Convergence Approachment”.